14 Eylül 2019 Cumartesi

Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuzu Anma Etkinliği

Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuzu Anma Etkinlikleri Düzenlendi
 
    Eğitimci Yazar Ali Erkan Kavaklı 4 ayrı okulda 1000 lise öğrencisine 15 Temmuzu Anlattı.
    GAİHL'de  şehitler için hatım okundu,15 Temmuz sergisi açıldı ve Mesut Biçin öğrencilere konser sundu.

    İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran : 15 Temmuz’un Türk milletinin tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu, bu destanı yazanların hiçbir zaman unutulmayacaklarını söyledi.


Milli  Eğitim Bakanlığının öğrencilerin milli, manevi ve insani değerler ile tarihsel ve kültürel hassasiyetleri anlatmak, devlete olan görev ve sorumluluklar hakkında bilinçlendirmek, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı bireyler olarak yetiştirme amacıyla tüm resmî ve özel eğitim  kurumlarında 15 Temmuz anma etkinlikleri düzenlenmesi talimatı gereği Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  9-13 Eylül 2019 tarihleri arası ve 15 Temmuz etkinlikleri düzenledi.

     Hafta boyunca  bir çok okulda 15 Temmuzla ilgili video,belgesel gösterimleri,sergiler.duvar gazetesi çıkartılması,oratoryo gösterisi ve yarışmalar gibi etkinliklerin yanısıra  Eğitimci Yazar Ali Erkan Kavaklı ilçemizde gelerek 4 ayrı lisede  1000 öğrenciye '15 Temmuz Diriliş Destanı” konulu konferans verdi
iki gün boyunca İlçemiz Celal Bayar Anadolu Lisesi,Özdilek Cevdet Aynur Mayruk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi,Koza MTAL ve Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesinde konferanslar vererek  öğrencilere seslenen Kavaklı konuşmasında  İlk defa sivil halk, silahlı hainleri yendi. Elinde taş bile olmayan imanlı yiğitler; bomba, makineli tüfek, uçak, tank ve helikopterle üzerlerine gelenlere diz çöktürdüğünü ifade etti.
Gemlik AİHL'de düzenlenen ve Gemport And Lisesi öğrencilerinin de takip ettiği konferansa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran,Şube Müdürlerdi,Adem Şahin,Nihat Ergül,Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Sabri Kahraman da katıldı.

Konferans öncesi ve sonrasında sanatcı Mesut Biçim'in seslendirdiği 30 kuş şiiri öğrencileri duygulandırırken  'Türkiyem' gibi ezgilerle de öğrenciler  coşkulu anlar yaşadılar.
Konferanslarında  15 Temmuz 2016’da  Türk toplumunun yaşadığı darbe girişimini ve sonrasını tüm yönleri ile anlatan  Kavaklı 15 Temmuz gecesi hakkında  'acımasızlık ve vatan hainliğinin sergilendiği o kara gecede millet, istiklal ve istikbalini çalmak isteyen hainlere tarih boyunca unutulmayacak bir ders verdi. Hak ve hukukunu korudu. Haysiyet ve izzetini çiğnetmedi. Canını verdi, istiklalini muhafaza etti' diye konuştu

      İstanbul’da bizzat tanık olduğu 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananların, kahraman halkımızın destansı direnişi sunum eşliğinde Kavaklı 15 Temmuz Diriliş gecesiyle ilgili şunları söyledi  “O gece ‘Çanakkale Ruhu’ yeniden dirildi. Şehit olma idealiyle sokaklara ve meydanlara akan milletimiz istiklal ve istikbal mücadelesine girişti. Milli ruh o gece bir kere daha şahlandı, hain eşkıyaları tepeledi ve tam bir istiklal destanı yazdı. 248 şehidin canı ve 2194 gazinin kanı pahasına zafer kazandık. Şehitlik aşkıyla meydanlara koşan sivil kahramanlar, darbe yapıp cennet vatanı Amerika uşaklarına peşkeş çekmek isteyen eli silahlı hainlere dünyayı dar etti   Hain 15 Temmuz kalkışma gecesi İstanbul´da birebir yaşadığı ve şahit olduğu olayları sunum  eşliğinde anlatan Kavaklı şunları söyledi ´  Sabaha kadar AKOM önünde silahlı caniler karşısında nöbet tuttum. Küçükköy’ deki Lojistik binasını darbeci teröristlerden temizledikten sonra “AKOM tehlikede, oraya gidin!” mesajı gelince kızım ve komşularımızla AKOM’u kurtarmaya gittik. Ben dış kapı önüne geldiğimde silah takırtıları vardı. Musa İlhan vurulmuş, beyaz tişörtünden dışarıya kan vurmuştu. Onu ve yaralanan birkaç kişiyi daha arabalara atıp hastaneye gönderdik, biz onların vurulduğu yerde darbeci hainlere “Asker kışlaya!” diye bağırmaya devam ettik.
O gece, daha önceden prova yapmışçasına milletimin abdest alıp şehitliğe koşmasına hayran oldum. 1908, 1960, 1971, 1980, 28 Şubat 1997 darbelerini yaşayan aziz millet o gece şahlandı.
    Ölümden korkmayan yiğit insanlar, kadını, erkeği, çocuğuyla DİRİLİŞ DESTANI yazdı; elinde taş bile olmayan siviller, eli silahlı canileri yendi.
2003’ten itibaren gelişen sivil toplumun gücünü gördük, okullarda anlatılan Çanakkale Ruhu 15 Temmuz’da yeniden dirildi ve halk iradesine ve istiklaline sahip çıktı.´diye konuştu
15 Temmuzda İmanlı, inançlı, cesur ve kahraman yiğitlerin  devrim yaparak  darbecileri devirdiğini belirten Kavaklı ´Ezan ve sala sesleri, halkı sindirmek için sabaha kadar semalarda uçurulan F-16 ve helikopterlerin sesini susturdu´ dedi.
     
   Konferans sonrası  yazar Ali Erkan Kavaklıya çiçek vererek teşekkür eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran'da yaptığı konuşmada  15 Temmuz’un Türk milletinin tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu, bu destanı yazanların hiçbir zaman unutulmayacağını vurgulayarak“15 Temmuz destanını ne kadar anlatsak azdır. 15 Temmuzda millet galip geldi, demokrasi galip geldi. Bundan sonraki süreçte bizlere düşen görev çok daha fazla çalışmak olacaktır' dedi.     Duran konuşmasını 'İlçe Milli Eğitim müdürlüğümüzün düzenlediği 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında ilçemize gelerek iki gün boyunca 4 farklı okulda 7 ayrı lisemizin öğrencilerine 15 Temmuzu anlatan değerli yazarımıza çok teşekkür ediyorum' diye tamaladı.
   Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesinde  15 Temmuz etkinlikleri kapsamında okul meslek dersleri öğretmeni Cevat Sevimli sorumluluğunda şehitlerimiz için okunan hatm-i şerif in duası  cuma namazı öncesi okul camiinde yapıldı.
   Okulun tarih öğretmeni Şuayb Serdaroğlu tarafından 'Basında 15 Temmuz' sergisi hafta boyunca okulda sergilendi.Ayrıca okul ses sisteminden hafta boyu 15 Temmuz marşları çalındı.
Gemport Gemlik Anadolu Lisesinde 15 Temmuz belgeseli izlenirken Körfez Ortaokulunda da  Türkçe öğretmeni Harun Özdemir rehberliğinde 15 Temmuz oratoryosu canlandırıldı.


Yorum Yap