16 Temmuz 2019 Salı

Zeytin Festivali Heyecanı Başladı

Gemlik Belediyesi’nin yanı sıra Gemlik Ticaret Borsası, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası gibi kurumlarla BORUSAN A.Ş. gibi kuruluşların desteklediği, Gemlik Konseyi tarafından bu yıl 5.si yapılacak olan Zeytinin Başkenti Gemlik temalı, Gemlik Zeytini Festivali ön görüşme toplantısı yapıldı. Ticaret Borsası Toplantı Salonunda gerçekleşen istişare toplantısına Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır ile birlikte az sayıda sivil toplum örgütü yöneticisi ve üretici katıldı. Kent Konseyi’nin yeni Başkanı Gürhan Çetinkaya, ilçe adına büyük önem verdikleri dev organizasyon için fikir alış verişinde bulunup, eksikleri gidermeyi amaçladıklarını kaydetti. Çetinkaya, Eylül ayında yapılması planlanan 5. Uluslar arası Gemlik Zeytini Festivali konusunda istişare toplantılarının genişleyerek devam edeceğini açıkladı.
Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Sedat Akkuş, bu yılki tanıtım temasının “Kadın ve Zeytin” olduğunu kaydetti. Kadınların zeytinin işlenmesi, toplanması ve satışında büyük payı olduğuna dikkat çeken Sedat Akkuş, festival maskotunun da Süper Zeytin Adam olarak sunulacağını ifade etti. Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak geçmiş festivalleri de içine alarak ön program hazırladıklarını kaydeden Sedat Akkuş, Devlet Sanatçısı Merhum Tankut Öktem Heykel Sergisi, Kırma Zeytin Atölyesi, Zeytin ve Gemlik Temalı mini açık hava müzesi, yöresel lezzetler pazarı, dünya rekoru kırmayı hedefledikleri zeytin ürünlü kahvaltı sofrası, zeytin yeme yarışması, zeytin güzeli seçme yarışması, şenlikler ve üç gece boyunca devam edecek festival konserlerini düşündüklerini masaya yatırdı.
Sedat Akkuş festival öncesinde de daha önce olduğu gibi Gemlik zeytini tanıtımının İstanbul, Ankara, Yalova, Kocaeli, Eskişehir ve Bursa gibi illerde de devam ettirip, festivale davet yapılacağını da anlattı. Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır, Gemlik Zeytini Festivalinin bölgesel olması gerektiğini vurgulayarak, festivalin Orhangazi, İznik ve Mudanya’yı da içine alarak yapılmasını istedi. Festivalde Gemlik tipi siyah zeytinin çocuklara ve gençliğe sevdirilmesi yönünde planlamalar da tartışıldı. MHP’li Meclis Üyesi ve Zeytin Üreticisi Mahmut Solaksubaşı’da, zeytin panayırı yapılmasını isteyerek, tanıtımda gençlere ve çocuklara yönelik kaliteli tişört ve şapka gibi envanterlerin de yapılması gerektiğine işaret etti. Zeytin üreticileri de festivale köylülerin de katılması gerektiğini anlattılar.

Yorum Yap