2 Temmuz 2019 Salı

Kumla'da Yağlı direk nefes kesti

Yağlı direkten bayrak alma yarışı nefes kesti


1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaş Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen, yağlı direkten bayrak kapma yarışı büyük bir heyecan içerisinde gerçekleşti. 


Kabotaj Bayramı etkinlikleri Kumla’da devam etti

Ulusal egemenliğimizin ayrılmaz parçası, denizlerdeki yük ve yolcu taşımacılığının Türk milletine ait olduğunun tescillendiği Kabotaj Kanunu, kabul edilmesinin 96. yılında Gemlik ve Kumla’da coşkuyla kutlandı.
Gemlik’te başlayan etkinlikler ünlü Türk denizcisi Memi Reis’in Kumla’daki kabir ziyareti ile devam etti. Ziyarete Çakal Mustafa lakaplı Mustafa Toplu, İzzet Kaptan olarak tanınan İzzet Bayrak ve araştırmacı yazar Naci Pehlivan katıldı. Ziyaret ve ardından gerçekleşen söyleşiden sonra Kumla İskele Meydanı’na geçildi. Burada 100 metre, 200 metre yüzme yarışları, çamaşır teknesi yarışı, ahşap kürek yarışı ile yağlı direk yarışması gerçekleşti. Yarışlarda ilk üç dereceyi alanlara yarım, gram ve çeyrek altın hediye edilirken zorlu geçen yağlı direk yarışında Türk bayrağına ulaşan sporcuya yarım altın hediye edildi. Yarışmaların ardından ödüllü sporcuların flyboard gösterisine Kumlalı jet ski sporcuları eşlik etti. Gemlik Belediyesi Bandosu’nun marşlarla eşlik ettiği gösteriler, yarışmalarda dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

“Gemlik’i yeniden deniz kenti haline getireceğiz”

Etkinliklerden sonra konuşan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan Kabotaj Bayramı’nın Gemlik tarihinde önemli bir yer tuttuğunu hatırlatarak “ilçemizin bir deniz kenti olduğunu, ünlü tatil beldeleri yokken insanların Gemlik’in ve Gemlik çevresinde Kumla, Karacaali, Narlı, Kurşunlu’ya geldiğini anlatmamız gerekiyor. İnsanımız ile deniz arasında set çekmeyecek, yeniden tüm hemşerilerimizi deniz ile buluşturacağız. Zeytinin yeşilini denizin mavisi ile bir araya getireceğiz. Konuştuğumuz hemşerilerimiz böyle bayram kutlamalarına hasret kaldıklarını söylüyorlar. Bizler 23 Nisan’da, 19 Mayıs’ta, Ramazan ayında olduğumuz gibi bütün milli ve dini bayramlarımızı, ülkemizin özel günlerini birlik ve beraberlik içinde, coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


Yorum Yap