2 Kasım 2019 Cumartesi

Doğu'dan Gelen Işık, 300 öğrenciyle buluştu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, "Doğu'dan Gelen Işık - Müslüman Bilim Adamları" projesi Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesinde 300 öğrenciyle buluştu. 


Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 30 hafta sürecek projede görev alan İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uğur Polat, Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde  öğrencilerle bir araya geldi. 

2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı anısına düzenlenen Doğu'dan Gelen Işık: Müslüman Bilim Adamları projesi hakkında bilgi veren Polat, "Bu çalışma, bütün ömrünü İslâm Bilimleri'nin dünyayı aydınlatan zengin birikimini ortaya çıkarmak için sarf etmiş, İslâm Bilimler Tarihi'nin 21. yüzyıldaki duâyen ismi Prof. Dr. Fuat Sezgin'in ciltler dolusu emeklerine bir saygı duruşu ve bir minnet vesikasıdır.  94 yıllık dünya hayatında, bir an olsun durmadan, hayatının en önemli zamanlarını günde 17 saat çalışarak İslâm Bilimler Tarihi'nin adeta sahipsiz kalmış 800 yıllık mirasını ortaya çıkarmak için sarf etmiş olan Prof. Dr. Fuat Sezgin; böylesi önemli 8 asırlık dev bir hazineyi gelecek nesiller olan bizlere armağan etmiştir. Eski Mısır'dan Babil'e oradan da Antik Yunan'a ulaşan bilimler; 8. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar Müslümanların elinde göz kamaştıran bir seviyeye ulaştıktan sonra bugün Avrupa'ya ulaşmış tüm dünya milletlerinin ortak mirasıdır" diye konuştu. 

Şehir Tiyatrosu oyuncularının da canlandırmalarla eşlik ettiği projede, İbnü'l-Heysem, Ömer HayyâmKemâleddin FârisîHârizmîBîrûnî, El-CezerîNasîrüddin Tûsîİbn Türk, Ferganî, El-BettânîUluğ Bey, Ali Kuşçu, İbn SînâCâbir bin HayyânRâzîİbnü'n-NefîsZehrâvîİdrîsî,  Abdurrahman el-Hâzinîİbnü'ş-Şâtır, Abbas bin FirnâsSâbit bin Kurrâ,  El-KindîEbû Kâmil Şücâ veTakıyüddin'in bilim dünyasına ışık tutan çalışmaları hakkında öğrencilere bilgiler verdiler. 
Programı ilgiyle izleyen GAİHL öğrencileri sunum sonrası İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uğur Polat'e konuyla ilgili çok sayıda sorular sordular. 
program sonunda bütün öğrencilere Doğu'dan Gelen Işık - Müslüman Bilim Adamları temalı çanta,defter ve kitap hediye edildi. Yorum Yap