SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik
Zübeyir Bayrakdar

TOPLUM, EĞİTİM ve ÇOCUK

TOPLUM, EĞİTİM ve ÇOCUK
Bu haber 28 Ağustos 2018 - 17:19 'de eklendi ve Gemlik.

Toplumda IRK bakımından AKSİYON genine sahibiz şüphesiz bunu TARİH de birçok kez yaşamış, okumuşuzdur. Bu özelliğimiz ile de grur duymaktayız. Bu özelliğimiz DÜNYA üzerinde yer sahibi etsede fazla ömrü olmadan tarih sayfalarına karışmakta. Bu özelliğinin dışında TÜRK toplumu SELÇUKLU ve OSMANLI ile Bilim ve Sanata yönelerek ömrünü uzun tutmuşlardır. Zamanla bu özelliklerini geliştirmeyerek, Bilim ve Sanatın getirdiği zenginlik, rahatlık REHAVETE sebeb olarak hızla gerileme ve çöküşüne sebeb olmuştur.

Toplumu şüphesiz Bilim ve Sanatla geliştirip dünya toplumunda yer sahibi yapabiliriz. Bunun için neler yapılabileceği açık ve net olarak ortada dururken neden çözüm odaklı hamleler yapamamaktayız. Bunun en önemli ve en baş etkeni tabiki EĞİTİMDİR.

Eğitimde eksikliklerimiz hemen hemen saymakla bitmeyecek şekilde çoktur. Bunları ele alırsak şöyle sırakayabiliriz.

Eğitim zaman ve faktörler,
Özgün eğitim,
Kişiye özel eğitim,
Ahlaki eğitim,
Pratik eğitim,

Bu başlıklar kendi başına birer konu olduğu için biz özetle konumuza katarak okuyucularımıza aktaracağız.

EĞİTİM şüphesiz ÇOCUKLUKTA başlar ve ilk eğitimi AİLE ve ÇEVRE verir. Bu yüzden çevre faktörü çok önemlidir. Gelişmiş çevrede çocuk gelişimini daha verimli tamamlayacaktır.

Eğitim çocukda doğduğunda başlar. Çünkü hiçbirşey bilmeyen çocuk meraklı şekilde hareket eder hemen herşeyi tutma, tatma, ağırlık, sertlik bakımından inceler ve öğrenir. Bu şekilde öğrenen çocuk bazı yanlış hareketlerde yapmakta AİLE burda kontrol ve gözlemde tutmalı.
Çünkü çocuk sıcak, soğuk, kesici, delici, patlayıcı, parlayıcı ve zehirli maddeleri ayırt edemez. Bu evre ilkokul eğitimi ile verilip gelişimine katkı sağlanır.

Okullarımızda AHLAK eğitimi ne yazık ki verilmemekte. Bu görev gelişmiş kimi ülkelerde DİNİ KURUMLAR, kimi ülkelerde okullarda verilmektedir. Bizde ise tamamen ÇEVRE ve AİLE bu görevi yapmaktadır. Bu etkende ise ne yazık ki çok zayıf ülkeyiz. AHLAK eğitimine zaman ayıramadığımız için bu görevi TELEVİZYON’a bırakıp TV’lerin yetiştirdiği bir NESİL’e sahibiz. Bu da saygısız, sevgisiz, güvensiz, kaba, ve bencil bir topluma sahip olduk.

Bu konuda DEVLET ve AİLE birleşip yeni bir sistem üzerinde çalışmalar başlatması lazım. DEVLETİMİZ sigara, alkol, araç kullanımı, okul eğitim yaşı, savunma ve irade olarak yaş ve zaman kanunları çıkarmış ama çocukların AHLAK EĞİTİMİ ve TV izleme için kanun çıkarmamış ve TV’lerde çocukların eğitimine özgü eğitici programlar oluşmasına müdahale etmemiştir. Bu konuda AİLE’lerin birleşip DEVLET ile ortak program çalışması için ivedi iş birliğine girmesi şart.

Eğitimdeki en büyük eksikliklerimiz bir olarak ÇOCUK EĞİTİMİ ve AHLAK EĞİTİMİ üzerinde çalışması ve programlar başlatılması gereklidir.

NOT: Eğitimde eksiklerimiz olan Eğitim zamanı ve faktörler, Özgün eğitim, Kişiye özel eğitim, Ahlaki eğitim, Pratik eğitim konularını ayrı başlıkta işleyeceğim.

SAYGILARIMLA
ZÜBEYİR BAYRAKDAR

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon