SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Başbakan Yıldırım: Irak Türkiye ilişkilerinde yeni dönem başladı

Başbakan Binali Yıldırım Irak dönüşü Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yapıyor. Yıldırım, Irak ile tartışmalara sebep olan Başika kapmına ilişkin olarak

Başbakan Yıldırım: Irak Türkiye ilişkilerinde yeni dönem başladı
Bu haber 09 Ocak 2017 - 20:53 'de eklendi ve Gemlik.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Bağdat-Erbil temaslarının ardından açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

“Sözlerimin başında Bağdat ve Kudüs’te meydana gelen patlamalarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Son aylarda Başika kampı üzerine başlayan ve kamuoyuna yansıyan Irakla ilişkilerimizde olumsuz bir durum meydana gelmişti. Bunları düzeltmek için bu toplantı fevkalade faydalı oldu. Toplantı sonrası ortak bir bildiri yayınladık.”

“Ortak hedeflerimize baktığımızda terörle mücadele önde gelir. DEAŞ FETÖ PKK terör örgütlerine karşı birlikte mücadele edilmesi konusunda anlaştık. Ziyaretimizle ilişkilerimizde yeni bir dönem başlamış oldu. Başika’da bulunma sebebimizin terörle mücadeleden başka bir amacı yok. Sincar bölgesine PKK’nın konuşlanması milli güvenlik meselesidir. PKK Sincar’dan çıkacak. Bu konuda düşüncelerimizi ifaede ettik.” 

“YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI”

“Irak Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönem başlamıştır. Bütün konuları daha yakından değerlendireceğiz. Bölgede ki terör varlıklarını engellemek için kordineli bir şekilde hareket edeceğiz. İki gün boyunca sürekli yoğun bir programla bu ziyareti tamamlamış olduk.”

BAŞİKA’DA TÜRK ASKERİNİN VARLIĞI

“Bu konudaki açıklamaları hiç bir tereddüte mahal vermeyecek şekilde yaptım. Oradaki varlığımız keyfiyetten değil mecburiyetten kaynaklanıyor. Nedir bu mecburiyet? Musul’un DEAŞ’tan temizlenmesi. Askerlerimiz görevini yapmaya devam edecek. Şartlar ne zaman müsait olursa bunlar oturulup konuşulacak ve sorun dostane bir şekilde çözülmüş olacaktır.”

ANAYASA GÖRÜŞMELERİ

“Meclis genel kurulunda milletvekilleri parti ve ya şahsı adına söz alır. Vatandaş herkesi dinler kararını verir. MHP’nin hangi oyu vereceği konusunda bir bilgi var mı? Biz AK parti MHP birlikte yola çıktık. Mecliste’de teklifimizi en iyi şekilde savunacağız. Sayın Bahçeli verdiği oyun EVET olacağını söyleyerek bu konudaki bütün spekülasyonları geride bırakmıştır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon