SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Kar ve buz, kırık-çıkıkları artırdı

Son günlerde hastanelerin ortopedi servisleri her zamankinden daha fazla mesai yapıyor. Çünkü kış havasının getirdiği kar ve buz düşmeleri, kırık-çıkık vakalarını artırtırdı  

Kar ve buz, kırık-çıkıkları artırdı
Bu haber 09 Ocak 2017 - 21:18 'de eklendi ve Gemlik.

Kışın bu dondurucu günlerinde değil karda ve buzda, sokakta yürümek bile oldukça tehlikeli hale geldi. Yanlış bir adım ya da bir anlık dalgınlık yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere 7’den 70’e herkesi tehdit ediyor.

Karda ve buzda doğru yürüme teknikleri

Karda ve buzda doğru yürüme teknikleri

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdemir kış aylarında kaygan zeminde ortopedik yaralanmalarda büyük artış yaşandığı uyarısında bulunarak “Özellikle bugünlerde ortopedik poliklinikler ve acil servislerde çok sık yaralanma, kırık-çıkık vakalarıyla karşılaşıyoruz. Bunların bir kısmı ciddi kırıklar bir kısmı da yumuşak doku yaralanmaları oluyor. Örneğin basit bir kaymayla, kuyruk sokumu kırığı hatta omurga kırıkları görülebiliyor” dedi.

YAŞLILAR CİDDİ KIRIKLARA ADAY!

Yaşlıların özellikle kış aylarında ciddi kırıklarla karşılaşma riskinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Özdemir, “Yaşlılarda beyin fonksiyonları, reflekslerin gençlere göre daha yavaş olması travmaların önemli bir sebebidir. Vücut ani şekilde gerçekleşen travmalarda koruyucu mekanizmayı geliştiremeyebilir yani savunma mekanizmalarında yaşlılarda özellikle sorun vardır. Bu hastalarda Alzheimer ve demans (bunama) gibi başka hastalıklar varsa daha çabuk düşerler” uyarısında bulundu.

Düşmeler sonrasında kalça ve el bileği kırıkları çok sık görülüyor. Kalça kırıkları yaşlılarda çoğunlukla ameliyatla, el bileği kırıkları ise alçıyla tedavi ediliyor. Bu nedenle yaşlıların daha dikkatli olmaları ve kemik kalitelerini yükseltmeye yönelik tedavileri düşmeler gerçekleşmeden almaları önem taşıyor.

ÇOCUKLARDA BU ÖNLEMLERE DİKKAT!

Çocukların karla oynamayı çok sevmeleri nedeniyle kaza riskinin oluştuğuna dikkat çeken Prof. Özdemir, “Çocuklar karda oynarken sık kaza geçirebiliyor. Özellikle ayak bileği, ön kol kırığı, el bileği kırıkları çocuklarda sık görülüyor. Bu nedenle çocukların ellerinde dengelerini yitirmelerine neden olacak şeylerin verilmemesi gerekiyor” diyerek alınacak tedbirleri şöyle anlattı:

• Sırt çantası kullanmasına dikkat edin. Çünkü elleri serbest kalan çocuğun, herhangi bir düşme anında elleriyle kendini koruma şansı artıyor.

• Sırt çantasının ağırlığı da büyük önem taşıyor. Sırt çantası çocuğun taşıyabileceğinden daha ağır olursa çocuğun dengesini kaybedip düşmesine daha fazla neden olabiliyor.

• Yürürken ellerin cepte olmamasına da önem gösterilmeli; çünkü eller cepteyken hem yürürken denge, rahat kurulamaz hem de kaygan zeminde düşme gibi bir durum olduğunda eller yüzü koruyamaz. Eller ceplerin dışından serbest olursa, kaygan zeminde düşme ihtimali azalır.

İLK MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

Düşme sonrası kişiye yardım amacıyla bilinçsiz yapılan ilk müdahaleler çok daha ciddi sorunlara yol açabildiğinden, ilk müdahaleye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Düşen kişinin durumuna göre 112’nin aranması, ekip gelene kadar mümkün olduğunca hareket ettirilmemesi ya da bilinçli şekilde sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekiyor.

Prof. Dr. Mustafa Özdemir, düşen kişiye ilk yapılacak müdahalenin, “Oluşabilecek ödem nedeniyle saat ve yüzük gibi takılar çıkarılmalı, yaralı bölge yukarıda tutulmalı, kanama olması halinde temiz suyla temizlenmeli, ardından temiz ve kuru bezle kuvvetli bası uygulanmalı” diye özetledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon