SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Kar yağışının, insanların günlük hayatında yarattığı değişiklikler

İstanbul’da 4 gündür aralıklarla devam eden kar yağışı, bazı günlük alışkanlıkları değiştirirken, evde tüketimi de artırdı

Kar yağışının, insanların günlük hayatında yarattığı değişiklikler
Bu haber 09 Ocak 2017 - 21:15 'de eklendi ve Gemlik.

KIŞ LASTİĞİ SATIŞLARI ARTTI

Michelin Türkiye Genel Müdürü Manuel Montana, yapılan uyarıların sonuç verdiğini belirterek, son günlerde kış lastiği satışlarının arttığını, yapılan hazırlıklar sayesinde stokların yeterli olduğunu söyledi.

EVE YEMEK SİPARİŞİ AZALDI

İstanbul’da motorlu kuryelerin servis verememesi eve yemek siparişlerini azalttı. Yemeksepeti.com yetkilileri, kar yağışı nedeniyle restoran ve motorlu kuryelerin servis verememesi sonucu İstanbul ve Çanakkale genelinde siparişlerin azaldığını belirttiler.

Yağışlar süresince metrobüs ve metrolar geç saatlere kadar İstanbullulara hizmet verirken, eğitime bir gün ara verilen kentte okulların yarın kapalı olup olmayacağı da merak konusu… Kar yağışı nedeniyle bugün kamu kurum ve kuruluşlarında mesai de saat 15.30’a çekildi.

GÜNLÜK DOĞAL GAZ TÜKETİMİ ARTTI

Kentte artan ısınma ihtiyacı nedeniyle hane başına doğal gaz tüketimi arttı. İGDAŞ’tan alınan bilgiye göre, 5 Ocak Perşembe günü 36,6 milyon metreküp düzeyinde olan günlük doğal gaz tüketimi, kar yağışının başladığı 6 Ocak Cuma günü 40,3 milyon metreküpe yükseldi. İstanbulluların günlük doğal gaz tüketimi dün de 48,4 milyon metreküpe ulaştı.

BEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu da İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle bazı ticarethane ve sanayi abonelerinde çalışma saatlerinin kısaldığını bildirdi.

İslamoğlu, “Okulların tatil olması günlük elektrik tüketiminde olağanüstü bir artış yaşanmasının önüne geçmiş durumda. Genel olarak baktığımızda kış aylarında ilkbahara kıyasla elektrik tüketiminde yüzde 26’ları bulan artışların yaşandığını söylemek mümkün.” ifadelerini kullandı.

İNTERNET BAŞINA GEÇİRİLEN ZAMAN ARTTI

Soğuk hava ve kar nedeniyle evlerinde zaman geçirenler ve ofis yerine evinden çalışanların sayısının yükselmesi sonucu internetin başında geçirilen süre de arttı.

Telekomünikasyon şirketlerinden alınan bilgiye göre, internet kullanımıyla telefonla görüşme sürelerinde artışlar kaydedildi.

İSTANBULLU SİNEMAYA KOŞTU

Kar yağışı dolayısıyla AVM’lere yönelen birçok vatandaş da sinemaya gitmeyi tercih etti.
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, kar yağışının en yoğun olduğu cumartesi ve pazar günleri AVM içindeki dükkanların saat 18.00’de kapandığını belirterek, “İnsanlar çalışanlarının ulaşımını düşünmek zorunda. Kuşkusuz AVM’lerde en fazla ziyaretçi sinema salonlarına ilgi gösterdi. Vizyona giren yeni filmleri izlemek isteyenler ardı ardına film seyretme olanağı buldu.” ifadelerini kullandı.
Belgü, AVM çalışanlarının bazı mağazalarda evsiz sokak hayvanlarına barınma ve yiyecek imkanı sunduğunu da ifade etti.

ATKI BERE VE ELDİVEN SATIŞLARI ARTTI

Soğuk hava ve kar nedeniyle atkı, bere, eldiven ve bot satışları da arttı.

Palto, bot, şapka ve eldivenin doğal olarak satışları en çok artan ürünler olduğunu bildiren Öncel, “Vatandaş dışarı gezmek için değil, ihtiyacını karşılamak, arabasına kar lastiği taktırmak ya da yolu açmak için kürek almak üzere dışarı çıktı.” ifadesini kullandı.

Öncel, kar yağışının tekstil sektöründeki kışlık stokları eriteceğini belirterek, “Yağışların tekstil sektörü için olumlu yanı stoklardaki bütün eski malı eritirsiniz. Kalın kaban satıyorsunuzdur. Havalar bozulmadığı zaman bedavaya verseniz kimseye satamazsınız, stoka kaldırırsınız. Veya kar botu… Bunlar modası geçmeyen ürünlerdir. Bir kar botunu 3-5 yıl satışa koyabilirsiniz. Bu tür durumlarda eski malları satabilirsiniz.” şeklinde konuştu

SAHLEP VE IHLAMUR SATIŞLARI YÜZDE 15 ARTTI

Aktar ve kuru yemişcilerde sahlep, ıhlamur ve bitki çayı satışları arttı. Kadıköy Çarşı’da hizmet veren Derya Kuruyemiş çalışanları, sahlep, ıhlamur, zencefil, karışık bitkisel kış çayı ve kış macunu satışlarında yaklaşık yüzde 15 artış olduğunu bildirdi.

Bu arada, hava durumuyla ilgili son dakika bilgilere ulaşmak isteyen İstanbullular, ajanslar ve haber sitelerinin yanı sıra Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal medya hesaplarını sık sık kontrol etti.

Bu arada, İstanbul’da kar yağışının tadını çıkaranların fotoğraf paylaşımı da 4 gün içinde katlanarak arttı. Fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da #kar etiketiyle 2 milyona yakın, #kardanadam etiketiyle 122 binin, #kartopu etiketiyle 60 binin üzerinde paylaşım yapıldı. Video paylaşım uygulaması Scorp’ta ise “İstanbul’da kar”, “soğuk” ve “havaların soğukluğunu tarif et” gibi başlıklarla binlerce video paylaşıldı.
 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon