SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

İşlek yollara yakın oturanlarda bunama riski artıyor

Trafiğin yoğun olduğu yollara yakın yaşayanlarda bunama (demans) hastalığına yakalanma riskinin, sakin bölgelerde oturanlardan çok daha fazla olduğu ortaya çıktı

İşlek yollara yakın oturanlarda bunama riski artıyor
Bu haber 09 Ocak 2017 - 21:17 'de eklendi ve Gemlik.

Kanada’da yapılan bir araştırma, trafiğin yoğun olduğu yollara yakın yaşamanın bunama (demans) hastalığına neden olabileceğini ortaya koydu. Araştırmacılar, hava kirliliğinin ve gürültülü trafiğin beynin işlevlerinin zayıflamasında etkili olabileceğini söylüyor.
 

ÇALIŞMA 11 YILDA TAMAMLANDI

11 yılda tamamlanan çalışma için Ontario eyaletinde yaklaşık 2 milyon yetişkinle görüşüldü.

Ana yolun 50 metre yakınında yaşayan insanlarda hastalığa yakalanma oranının, 300 metre yakınında yaşayan insanlara göre yüzde 7 ile yüzde 11 arasında değişen oranlarda daha fazla olduğu belirlendi.
 

İŞTE MESAFEYE GÖRE RİSK DAĞILIMI

2001-2012 yıllarında yürütülen araştırmada, ana yoldan 300 metre uzakta yaşayan insanlarla karşılaştırıldığında, aşağıdaki neticeler ortaya çıktı:

– Ana yoldan 50 metre uzakta yaşayanlarda görülme riski yüzde 7 daha yüksek

– Ana yoldan 50-100 metre uzakta yaşayanlarda görülme riski yüzde 4 daha yüksek

 – Ana yoldan 101-200 metre uzakta yaşayanlarda görülme riski yüzde 2 daha yüksek
 

BUNAMANIN NEDENLERİ TAM OLARAK ÇÖZÜLEBİLMİŞ DEĞİL

Dünya çapında yaklaşık 50 milyon demans sendromlu yaşıyor. Ancak, hafızanın ve beynin işlevlerinin azalmasına yol açan bu hastalığın nedenleri tam olarak çözülebilmiş değil.

NÜFUS ARTIŞI VE KENTLEŞMENİN OLUMSUZ ETKİLERİ

Araştırma raporunu yazanlardan, kamu sağlığı uzmanı Doktor Hong Chen, “Nüfus artışı ve kentselleşme pek çok insanın yoğun trafiğe maruz kalmasına yol açtı. Yoğun trafiğin yaygınlaşması ve bunama oranlarının artması, ana yolların yakınında az vakit geçirilse bile büyük bir kamu sağlığı sıkıntısına yol açabiliyor” dedi.
 

AŞINAN LASTİKLERDEN KALAN TANECİKLER BİLE ETKEN OLABİLİR

Araştırmacılar, gürültü, nitrojen oksit ve aşınan lastiklerden kalan taneciklerin sorunun bir parçası olabileceğini düşünüyor. Ancak, araştırma sadece bunama rahatsızlığının görüldüğü kişilerin yaşadığı yerlere odaklanıyor. Bu nedenle, trafiğin bu hastalığa yol açtığını kanıtlamakta yeterli olmadığı düşünülüyor.
 

EGZOZ DUMANI BUNAMA RİSKİNİ ARTIRABİLİR

Nottingham Üniversitesi Demans Merkezi Başkanı Doktor Tom Dening de, “Motor egzozundan çıkan dumanın yarattığı hava kirliliğinin beyin patolojisine etkide bulunarak bunama riskini artırabileceği fikri akla yatkın ve bu kanıt yoğun trafik yaşanan yerlerin yakınlarında yaşayan insanları rahatsız edebilir” diyor.

Uzmanlar ise bunama riskini azaltmak için sigara içme alışkanlığını bırakmayı, spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi öneriyor.

BBC TÜRKÇE

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon