SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik
YaLçın FINDIK

Menfaat dünyasında Yalaka

Menfaat dünyasında Yalaka
Bu haber 13 Temmuz 2017 - 11:03 'de eklendi ve Gemlik.

Yalakalık güçlü olanın her yaptığına alkış tutulması ve ona güzel sözler söylenmesidir. Bu kişiler güç kimde ise ona gülerler, güç sahibi değişirse bunlarda anında dönerler.

İnsanların çıkarına ters düşen sözlerin söylenmesi, haksızlık yapana haksızlık yaptığının, kusurlarının, yanlışlarının söylenmesi pek hoşuna gitmez. Bu nedenle doğrucu kişiler, insanlar tarafından dışlanır. İnsanlar ister ki menfaatlerine zarar gelmesin.

“Menfaat dünyası” diye bir tabir vardır. Malesef artık çoğu insan bu düşünceyi benimsemiş, toplum da bu durumu kanıksamış. Çoğu insan da sadece çıkarını düşünür olmuştur. Böyle insanlara hak yemek, zayıflara zulmetmek, yalan söylemek, çalıp çırpmak, yalakalık yapmak gayet normalmiş gibi geliyor, ben ne yapıyorum kimin hakkını yiyorum, kimin hakkını kime veriyorum, sorumluluğumu ne doğrultuda kullanıyorum, bu dünyada olmasa bile öte dünyada bu bana sorulacak düşüncesini yitirmiş durumda. Şayet bir çıkar söz konusu ise bunları çekinmeden yapıyorlar. Belli bir yetkiye sahip olanlar ise onu kendine bir hak olarak görüyor. Hatta arkadaş sen ne yapıyorsun bunda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var, sen ne hakla bunu böyle yapıyorsun diye uyarıldığı zaman hiç yüzü kızarmadan “Harman öküzünün ağzı bağlanmaz” atasözünü menfaati uğruna öküzlüğü bile kabul ederek pişkin, pişkin söyleyiveriyor. Ama bazı insanlar ise menfaatleri peşinde değillerdir. Bu gibiler toplumun çıkarlarını kendi çıkarlarının önünde tutarlar. Çıkar ve menfaat peşinde koşan hak hukuk tanımaz insanları eleştirirler, zaman zaman onları uyarırlar, yanlış yapıyorsun, haksızlık yapıyorsun, görevini kötüye kullanıyorsun. Sen Ali’nin külahını Veli’ye, Veli’nin külahını Ali’ye giydiriyorsun dediği için pek az insan hariç bu gibi insanları sevmezler. Dürüst olmayan toplumlar tarafından böyle dürüst olan kişiler dışlanırlar. Malesef toplumumuz da o tarafa yönelmiş durumda. Hemen herkes nalıncı keseri gibi hep kendine doğru yontuyor. Yazıktır yapmayın diyenler de sevilmiyor horlanıyor, dışlanıyor.

Aslında atasözlerimiz güzeldir. Ama başlık olarak aldığım ve çokça kullanılan bu söz bence bir atasözü olarak bile lanse edilmemelidir. Biz bunu atasözü olarak aldığımız için midir nedir bilmem? Toplumumuzda yalan dolan çok yaygın, çocuklarımız daraldığı zaman yalana başvuruyor. Doğru söylersem köyden kovulurum diye mi korkuyor yoksa? Yabancıların da en çok hayretle karşıladığı, böyle şey olmaz dediği, doğru söyleyen neden dokuz köyden kovulsun diye yüzünü buruşturduğu ve hayretle, dehşetle karşıladığı ama bizim için olağan hale gelmiş bir durumdur. Bu nedenle olmalı ki, doğru söyleyene pek inanmıyoruz. Çocuğumuz bir hata yaptığında doğru söylediği zaman takdir edecek yerde azarlıyoruz. Bu sefer kişiler veya çocuklar yalana tevessül ediyor. Oysa Allah yalanı haram, Peygamberimiz de yalancıyı münafık saymıştır. Allah muhafaza sonumuz iyi görünmüyor. Unutmayalım doğruya ve doğru kişilere çok ihtiyacımız var.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon