SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik
Orhan Karaduman

Gemlik’in Sosyal ve Ekonomik strateji’si..

Gemlik’in Sosyal ve Ekonomik strateji’si..
Bu haber 08 Haziran 2017 - 7:40 'de eklendi ve Gemlik.

Gemlik özellikle 1980 li yılların başından itibaren Anadolu’nun çeşitli illerinden gelip yerleşen bir göç ile muhatap olmuştur. Öyleki Gemlik’te herkes birbirini tanırken yolda selamlaşmalar ve kadınlar arasında karşılaşıldığı zaman ayak üstü sohbetler bir koyulaşırdıkı sormayın gitsin.

İşte ilk etapta göç çoğaldıkça bunların sayısı azaldı Ancak Bugüne kadar Belediye ilk andan itibaren Gemlik’e göç edenler için hiçbir çalışma ve sosyal ekonomik destek sağlamamışlardır. Her gelen Gemlik için bir kazanım ancak karşılıklı bir kültür alışverişide şart, Gemlik yerliside 1923 Mübadelesinde çoğunluk Selanik göçmenidir muhacir değil ikisi farklı bu yazımda Gemlik’li yada dışardan göç etmiş vatandaşlarımızla alakalı bir ayırım söz konusu değil.

Ancak dışardan gelen vatandaşlarımızın bir sosyal durumunu ortaya koymak istiyorum örneğin gelmiş oldukları illere göre hepsinin bir kahvehanesi var. Aynı ile mensup olanlar bir kahvehanede buluşurken başka bir ilden gelenler ile sadece ya işyerlerinde ya bir toplantılarda yada günlük alışveriş esnasında birbirleriyle iletişimleri olabiliyor yada spor klüplerinde bunun dışında yok hiç kimsenin birbiriyle entegre olması kaynaşması söz konusu değil.

Eskiden böyle değildi çünkü Yeni Mahallede oturan Kayhan Mahallesi’ndekini tanırdı, Yada Kayhan Mahallesi’nde oturan Manastır’da oruranı tanırdı şimdi sadece Manastır Gemlik’in 1970 lerdeki nüfusuna yaklaştı. Dışardan gelen göç iş gücü olarak Gemlik’e yerleşti ancak işveren ve Gemlik’e yatırım yapanlar olarak yansımadı. Zaten bu göçlerin neticesi olarakda yapılan seçimlerde seçilen Belediye Başkanı’da yerlisi olmayanın seçiminde belirleyici faktör olmuştur.

Gemlik’e yerleşenlerin Gemlik’te doğan çocukları Gemlik için bir şans çünkü onlar kendilerini artık birer Gemlik’li olarak görüyor, Çünkü burada doğmuş burada yetişmiş Gençlerimize güvenmeliyiz, Gençlerimizin her türlü alt yapısına ve eğitimine sosyal yaşamlarına hepimizin ortak katkımız olmalı. Öyleki gençlere yönelik özel projeler ve sosyal iletişimler sanal’dan değil real’den sağlanmalıdır. Bu yönde her mahalle’den gençler arasından girişimçi hitabeti olan sosyal yaşama duyarlı genç kardeşlerimiz seçilmeli Gemlik’i denetleyici olumlu olumsuz gördüklerini tüm mahalle temsilcileri bir araya gelerek bir konferans gibi toplantı düzenleyip bunu Gemlik halkına duyurmalı.

Bunlar düzenli olarak yapıldıkça Gemlik’i yöneten Kaymakam’ından Belediye Başkanı’na İlçe Emniyet Amirine kadar herkesin dikkatini çekecektir. Bizde medya olarak kendilerinin sesinin duyurulmasında pozitif destek sunacağız bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu gençler arasında zaman ile fikirleriyle geniş görüş perspektefi ile ön plana çıkacak fark edilecek gençler olacak, İleriye dönük kendi ikballerinede bu fark edilişleri pozitif etki yapacaktır.

Burada özellikle dikkat edilmesi gereken tek husus bu gençlerin oluşumu tüm siyasi görüşlerden uzak bağımsız olmalı asla siyaset işin içine girmemeli kendisine mal etmek isteyen partilerede fırsat verilmemelidir.

Aslında T.B.M.M. yerel yönetimlerde köklü düzenlemelere gitmeli, Belediye Başkanları ve Muhtarlar siyasi parti mensubu olmaktan çıkarılmalıdır. Siyasi parti desteği olmadan her aday bulundukları il ilçe ve Mahalle’lerde hemşehrilerine vatandaşlarına ne gibi hizmetler getirmek istediğini anlatarak seçilmelidir vatandaşda mensup olduğu  partiden olduğu için değil yapacağı hizmetleri tercih ederek seçmelidir.

Sevgiyle kalınız içinizdeki insan sevginiz hiç bitmesin..

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon