SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Yazaki’nin tacizci formenine 9 yıl ceza verildi

Yazaki’nin tacizci formenine 9 yıl ceza verildi
Bu haber 05 Temmuz 2018 - 22:44 'de eklendi ve 4.238 Gemlik.

Yazaki’de bir kadın işçiye taciz ve tecavüz girişiminde bulunan Mehmet Göğebakan’a 9 yıl iki ay hapis cezası verildi.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Yazaki’nin Sakarya’daki fabrikasında cinsel saldırıya maruz kalan kadın işçi Ayten Pehlivan’ın açtığı dava karara bağlandı.

Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada formen Mehmet Göğebakan’a cinsel saldırının nitelikli haline teşebbüsten 9 yıl 2 ay ceza verildi. Ayrıca Göğebakan’a yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Pehlivan’ın avukatı Arzu Sertan cezanın formen ile işçi arasındaki hiyerarşik ilişki nedeni ile sanığın mağdur üzerinde nüfuzunu kullandığından, bunun cinsel saldırı eylemeni kolaylaştırdığı ve cezanın bu göz önünde bulundurarak verilmesini istedi. Savcı da mütalaasını bu yönde verdi.

Duruşma sonrasında Ayten Pehlivan sanığın ceza aldığına sevindiğini, kadın işçilerin tacize sessiz kalmamasını istediğini belirtti.

Avukat Arzu Sertan da dava sonrasında şöyle görüş belirtti: “Öncelikle Ayten’in ileri çıkması olayın üstüne gitmesi diğer kadınlar için de emsal olmasını isterim. Daha önce biri bu kişiyi şikayet etse daha az kadın bu tur eylemlere maruz kalacaktı.”

Duruşmaya Yazaki’de cinsel tacize karşı çıktığı için işten atılan Yazaki direnişçisi Dilek Gültekin de katılarak destek verdi.

Yazaki yönetimi adı çok sayıda cinsel tacize karışan formen Göğebakan’ı korumuş, birçok kadın işçinin mağdur olmasına sebep olmuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon