SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Yazaki’de yolsuzluk operasyonu

Yazaki’de yolsuzluk operasyonu
Bu haber 10 Şubat 2018 - 14:34 'de eklendi ve Gemlik.

Yazaki’de yolsuzluk depremi

 

 

Yazaki’de işçilerle yönetim arasında yıllardır süren huzursuzluk ve işçilerin Japonya’ya yazdıkları mektuplar üzerine, Japonlar Metin Türk’le birlikte 8 üst düzey yöneticiyi işten çıkardı. Şehir Gazetesi’nin yazdığı iddialar yargıya da taşınırken polisin operasyon yaptığı Yazaki’de 280 milyon liranın kayıp olduğu iddia ediliyor.

Fetih BAĞCI

 

Yazaki Türkiye’de yönetim ile işçiler arasında süren huzursuzluk önceki gün işçilerin tekrar iş bırakmasıyla zirveye ulaşırken, Japonlar da gerçeği gördü ve Metin Türk’le birlikte ekibini kapının önüne koydu. Şehir Gazetesi’nin Yazaki’deki kötü yönetimle ilgili defaten yaptığı yayınlar, özellikle taciz iddialarının örtbas edilmesi ve fabrikada işçilere yönelik baskıların ardından Japonlar geç de olsa gereken müdahaleyi yaptı.

TACİZ ÖRTBAS EDİLDİ

Geçen yıl mayıs ayında, Yazaki Gemlik şubeden Sakarya’ya çalışmak üzere gönderilen kadın işçilerden Ayten Pehlivan’ın formen Mehmet Göğebakan’ın cinsel saldırısına uğradığını iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü.  Taciz iddialarını görmezden gelerek örtbas etmeye kalkan Genel Müdür Metin Türk, kadın işçiyi işten atmıştı. Pehlivan’ın hakkını aramak için ona destek olan ve işten çıkarılan Dilek Gültekin ise sesini duyurmak için Gemlik Serbest Bölge’de 45 gün süren bir eylem başlatmıştı. Gültekin’in eylemleri sayesinde olaydan haberdar olan Yazaki Avrupa sorumluları, konuyu Japonya’ya bildirdi.

İŞÇİLER MEKTUPLA ŞİKÂYET ETTİ

Yazaki’de Metin Türk ve ekibinin baskıcı ve kötü yönetimi altında adeta inim inim inleyen Yazaki çalışanları, çareyi Japonya’ya mektup yazmakta buldu. Haksızlık ve hukuksuzluğa karşı direnen işçilerin kapı dışarı edilmesi, haklarının verilmemesi, çalışırken baskıya maruz kalmaları nedeniyle İngilizce ve Türkçe mektup yazan işçilerin şikâyetlerini dikkate alan Japonlar, Yazaki Avrupa kanalıyla Türkiye’deki fabrikalarda yaptıkları incelemeler sonucu Türk ve ekibini işten çıkardı. Yapılan incelemelerde çok daha vahim sonuçlar alındığı ileri sürülürken Yazaki’nin Türk ve ekibi hakkında suç duyurusunda bulunduğu ifade ediliyor.

YAZAKİ’YE PATRON OPERASYONU

Türkiye’de Mudanya ve Gemlik Serbest Bölge ile Sakarya Akyazı’da otomotiv sektörüne hizmet veren fabrikalarında işçi ve işveren barışını zedeleyen olayların yaşandığı Yazaki’de aylardır beklenen müdahale geç de olsa böylece gerçekleşmiş oldu.  Görevden alınan genel müdür Metin Türk’ten boşalan göreve Noguchi San ile Mehmet Sönmez getirildi. Şirketteki operasyonda ayrıca İnsan Kaynakları Müdürü Gonca Yoner, Mali İşler ve Muhasebe Müdürü Aysun Dervişoğlu ile Yaz Yönetmeni Serkan Demirhan’ın görevlerine son verildiği öğrenildi.

YOLSUZLUK VE ZULÜM MEKTUPLARI

Geçtiğimiz yıl içerisinde Yazaki’de fabrika yönetimi ve Türk Metal Sendikası işbirliği ile işten atılan işçiler, yaşadıkları keyfi uygulamaları, haksızlıkları mektup ile merkezi Japonya’da bulunan Yazaki’ye iletmişlerdi. İngilizce çevirisinin de olduğu mektupta akıllara zarar iddialar yer alıyor.

KORKUNÇ İDDİALAR

Metin Türk hakkında mektupta yer alan iddialar adeta dudak uçuklatıyor. Türk’ün köylülerden çocuklarını işe alacağı vaadi ile ucuz araziler topladığı ileri sürülürken, her yıl başka bir banka ile anlaşarak promosyon paralarını cebe attığı vurgulanıyor. İşçilerin hakkı olan paraların ve sosyal yardımların üzerine yatarak bu paraları araziye yatırdığı önü sürülen Türk’le ilgili Japonya’ya gönderilen mektup şöyle: “Yazaki’nin Türkiye’de bulunan fabrikalarında özellikle de Mudanya’da Metin Türk önderliğinde yıllardır büyük haksızlıklar yapılmaktadır. Metin Türk, işçilerden üst yönetime kadar kendi adamlarını yerleştirmiş, onların da fabrikadaki haksızlıklara ve zulme sessiz kalmasını sağlamıştır. Değerli yerleri olan köylülerin çocuklarını fabrikada güzel işlerde çalıştıracağını vaat edip onlardan ucuz araziler alan Türk, bunun için hakkıyla çalışan ve gerçekten ihtiyacı olan insanları işten çıkarmaktadır. Her sene yeni bir banka ile sözleşme yapıp işçilere yatırılması gereken promosyon paralarını cebine atmaktadır. Sözleşmemizde de bulunan her altı ayda bir verilmesi gereken havlu, sabun terlik haklarımızın bile üstüne yatmaktadır. Yine sözleşmemizde yer alan iş düşüklüğünden ötürü izne çıkarılan işçilerin sigortalarının ödenmesi ve günlük ücretlerinin %76’sının yatırılması maddesine bile uymayıp bu paraların ufak bir miktarını kendi adamlarına geri kalanını ise arazilere yatırmaktadır. Türkiye’de yaşamanın zor olduğunu ve insanların ekmek parası için kafalarını önlerine eğip çalışmak zorunda olduklarını bildiğinden bundan yararlanacak kadar karaktersiz biridir Metin Türk. Mudanya fabrikasında bulunan sendika baş temsilcisini bile kendi seçmiş pastadan ufak bir pay verip kendi yanına çekmiştir. Bu keyfi ve haksız uygulamalara göz yummayın. Hadi şimdi Japonya’nın insan haklarına değer veren adaletli bir ülke ve sizin de o ülkenin güzel vatandaşları olduğunuzu ispatlayın bize!”

 

Kaynak: Şehir medya

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon