SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Yazaki’de çalışma ömrü iki yıl

Yazaki’de çalışma ömrü iki yıl
Bu haber 28 Temmuz 2017 - 15:14 'de eklendi ve Gemlik.

Japonlarla ortak açılan ve Otomotiv sektörüne Elektrik tesisatı imalatı yapan ilçenin en gözde Fabrikası Yazaki bugünlerde kapanma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

Yazaki Fabrikası ilk açıldığında ilçe genelinde en çok tercih edilen ve işe girmek için torpiller arana bir işyeriydi.

Yazaki’de çalışan işçiler ayrıcalıklı işçi olduklarını göstermek için iş elbiselerini Çarşı Pazarda da giyerek dolaşıyorlardı. İlçe esnafı ise Yazaki’de çalışanlara mal satmak için çeşitli kampanyalar yapıyorlardı.

Bir gün geldi Japonlar ortaklıktan çekildi. Yazaki’nin kontrolü tamamen Türk idarecilerin eline geçti. İşte ne olduysa ondan sonra oldu.

Yeni yönetim önce işçiye kıyımla başladı işe. Birçok kalifiye eleman işten çıkarıldı. Yerine ucuz elemanlar yerleştirildi.

Yazaki önce il merkezinde daha sonra İlçelerde stant açarak iş başvuruları toplamaya başladı. Binlerce başvuru topladı.

Yazaki’nin kurduğu bu Stantlar Gazetelerde işçi bulamadılar Stantlar açıp işçi aradılar manşetleri ile yayınlandı. Yazaki il dışında ‘da Stantlar açarak iş başvuruları almaya devam etti.

Toplanan bu başvurular ne yazık ki işçiye karşı kullanıldı. Yazaki işçisine bakın binlerce başvuru var elimizde size sunduğumuz imkânlarla çalışmazsanız kapı önüne konursunuz mesajları verildi.

Fabrika içerisinde ise çalışma şartları ağırlaştırıldı.12 ila 16 saat mesai, Cumartesi Pazar çalışma 10 dakikalık Çay molasında kantine ulaşmak ve dönüş 5 dakika kalan sürede Tuvalet ihtiyacı veya Çay içersiniz oda sıra gelirse.

Devamlı ayakta seri bir şekilde çalışan işçiler kısa sürede Ayak ve Sırt ağrılarıyla krşı karşıya kalıyorlar.2 yıl çalışan Varis Hastalığını kapıyor.

Bu meslek Hastalığına yakalanan işçiler Bant sistemi çalışmaya ayak uyduramayınca performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkarılıyor. Yerine binlerce başvuruda sıra bekleyen ucuz işçiler alınıyor.

Fabrika içerisinde Bant şefleri Gestapo şefi gibi işçileri yönlendiriyor. Bant Şefi ve Vardiya amirleriyle ile iyi geçinmeyenler çeşitli bahanelerle işten çıkarılıyor.12 hatta 16 saat çalıştırılan işçiler itiraz ettiklerinde hemen cezalandırılıyorlar.

Yazaki’den işçilerinin iddiaları bunula da kalmıyor. Çalışanların iddiaları beni şok etti. Tabi bunları yazmak için belgelendirmek gerekiyor bu nedenle o konular şimdilik bende kalsın.

Hal böyle olunca İş ve İşçi barışı ortadan kalkıyor işçi ve işveren arasında böyle istenmeyen bir tavır ortaya çıkıyor.

Yazaki Elektrik tesisatı tedariki yaptığı Toyota Fabrikası bu durumdan fazlasıyla etkilenip üretimi durdurma aşamasına kadar geldi.

Duyduğum kadarıyla şu an Yazaki’ye Gemlik, Mudanya hatta Tunus’tan uzman elemanlar getirildi. Toyota uzmanları ise Fabrikanın her alanını kontrol altında tutuyor.

Yazaki nasılmı kurtulur. Yönetimde köklü değişiklik, Üst kademeden, Vardiya amiri. Bant sorumlusuna kadar. İşçilerle toplantılar düzenleyip sorunlarını dinleyip çözül yolları aranmalı, Yaşanan mağduriyetler giderilip Kısacası İşçisiyle barışarak yeni bir yol çizmeli.

İnşallah Yazaki yönetimi geçmişi araştırır ilçe genelinde ilk tercih olan Fabrika tekrar eski günlerine geri döner.

Alaattin Onur

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon