SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Saldırı olayında Solaksubaşıyla Refik Yılmaz karşı karşıya getirdi

Saldırı olayında  Solaksubaşıyla Refik Yılmaz karşı karşıya getirdi
Bu haber 05 Ekim 2017 - 14:48 'de eklendi ve Gemlik.
Gemlik Belediye Meclisi’nin dün yapılan Ekim ayı birinci toplantısına MHP’li Meclis üyesi Mahmut Solaksubaşı’ya yapılan saldırı damgasını vururken, olayın içine kendisini ve partisinin sokulduğunu iddia eden Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Mahmut Solaksubaşı’nı suçladı ve kınadı. Solaksubaşı’da kendisinin kefil olmadığı bir olayda kefilmiş gibi gösteren üst aklın Belediye Başkanı olduğunu ve saldırganları üzerine gönderdiğini, ima etti, arabulucu olduğu bu olayda saldıranların kendinden para kopartmak istediğini iddia etti.
SOLAKSUBAŞI’NA SALDIRI KINANDI 
Belediye Meclisi’nin serbest konuşmalar bölümünde ise MHP Belediye Meclis üyesi Mahmut Solaksubaşı’na yapılan saldırı grup sözcüleri tarafından kınandı.
MHP Grup sözcüsü Osman Doğan “Şahsım ve grubum adına bu olayı kınıyorum. Bu saldırı Gemlik adına kötü bir reklam oldu” dedi.
CHP Grup Sözcüsü Emir Birgül  ise saldırının Gemlik’e yakışmadığını belirterek, “Gemlik’te olmaması gereken şeyler oluyor. Belediye Başkanı olarak müdahale etmelisiniz. Beraber çalışma yapmalıyız. Mahmut arkadaşıma geçmiş olsun. Saldırıyı kınıyorum” dedi
AKP Grup Sözcüsü Ercan Barutçuoğlu ise Solaksubaşı’na geçmiş olsun diye rek, “Bu çirkin saldırı ne sebeple olursa olsun kınıyoruz. Herkes sorunlarını hukuk çerçevesi içinde çözmeli. Bu olayın münferit bir olay olduğunu kabul ediyorum. Saldırıya uğrayanlar bir çocukta olsa, büyükte olsa farketmez. Ancak, saldırıyı AKP ve belediye başkanı ile ilişkilendirenleri de kınıyorum. Basında ve sosyal medyada yapılan yorumları da kınıyorum. Suçta bireysellik vardır. İnsanların kendi kafalarına göre sorunları kaba kuvvetle çözmeye hakları yoktur. AKP ile saldırının ne ilişkisi var. Sosyal medyada bir sürü yorumlar yapılıyor. Bunlar kontrol edilmelidir. Saldırı çirkindir.” dedi.
CHP grubu adına söz alan Galip Gür ise 2018 yılı belediye bütçesinin mecliste görüşüleceği ve bütçenin 200
milyon liranın üzerinde olacağını duyduklarını belirterek, “Bize verilen bir rapor yok. 3 gün içinde bunu nasıl görüşeceğiz” dedi.
Başkan Yılmaz ise raporların gruplara ulaşmasından sonra 20 gün süresi olduğunu belirtti.
BUSKİ’nin içme suyu hattı yapılması nedeniyle, vatandaştan istenen katılım paraları için önce 10 bin 700 kişiye 2 milyon 990 bin lira ek vergi yükü yüklendiğini, daha 15 bin 400
ihbarnamenin ise PTT de dağıtılmak için beklendiğini, bunun da 4 milyon 850 bin lira tuttu ğunu belirterek, “Halkı yeni vergi yüküne sokacaklar. Vatandaşın beli bükülecek” dedi. Galip Gür, CHP grubunun TBMM’ne bunların kaldırıl ması için verdiği tüm önergelerin AKP lilerin tarafın dan yasa değişikli ğinin kabul
edilmediğini belirterek, halkın cezalandırıldığını, en pahalı suyun Bursa’da içildiğini iddia ederken, Belediyenin bu hizmetleri yapmasının görevi olduğunu söyledi.
YILMAZ VE SOLAKSUBAŞI’NDAN KARŞILIKLI SUÇLAMALAR 
Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Solaksubaşı’na yapılan saldırıyı kınadığını belirterek, 1989 yılından beri bu olayın içinde olduğunu, Diabas A.Ş. ye ait taş ocağının bir kısmının aile yakınları olan Muhammet ve Muzaffer Çiftçi kardeşler tarafın dan gayrimenkulleri ve araçları satılarak satın alındığını, kendisinin ve taş işi ile uğraşan İhsan Ateşli’nin bu konu da aracı olduğunu, ancak satış işlemin den sonra 8-9 yıl satılan yerin ruhsat devrinin borçların bir kısmı ödenmediği için yapılmadığını ve gerginlikler yaşandığını söyledi. Daha sonra, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Akıt, Avukat Kaan Dimili, Mahmut Solaksubaşı ile bir araya gelerek borç güncellendiğini, noterde yapılan sözleşmede kendilerinin de şahit olduğunu, Mahmut Solaksubaşı’nın Aydın Akovalıgil’e kefil olduğunu iddia etti.
Çiftçi kardeşlerin kendilerinden borç istediğini, yurtdışın da olan kardeşin den aldıkları 100 bin dolar şirkete şeklen yüzde 10 ortak yapılarak verdiklerini, ancak bu borcun geri ödenmediğini söyledi. Şirketi 26/05/2016 tarihinde devrettiklerini söyleyen Refik Yılmaz, ruhsa tın satın alanlara devrinin yapılama ması üzerine, Çiftçi kardeşlerin uçan kuşa borçlandığını, farklı yerlerde yaşadığı, tarafların arasında yine gerginlikler yaşan dığını, bunun için şahit olan İhsan Ateşli, Kemal Akıt ve Mahmut Solaksubaşı’nın çözüm için biraraya geldiklerini, ancak bir netice çıkmadığını söyledi.
Diabas A.Ş. nin ruhsat harçları için 350 bin lira borcu ödeyememesinin de bunda etkili olduğunu, bu paranın Mahmut Solaksubaşı’ndan ödenmesinin istendiğini, ancak ödemenin gerçekleşmemesi üzerine, bu olayların yaşandığını, kendisini ve partisini olayın içine çekmek istediklerini belirterek, bunu kınadı. Yılmaz, sosyal medyada yazılanları da kınarken,
“Densizin biri şerefsiz AKP yazıyor. Saldırının AKP neresindedir. Hırsızlığı mahkemece tescillenmiş, kurumundan atılmış biri beş para etmez adamın biri sosyal medyada bize sata şabiliyor. Gemlik’te çok farklı yöre insa nı olmasına rağ men, Gemlik’te huzur içinde yaşı yoruz. Bu tür olaylar yaşanmasın. Haklı olanlar hak kını hukuk ortamın da arasın. Gerilimli olayı yatıştırmamıza rağmen Mahmut Bey’in bu olayı siyasi yöne çekmesi yanlıştır. Bunu kendine yakıştıramadım. Encümen üyemiz Ömer Uslu olay yerindedir. Yolda hastaneye gitmek yerine partiye gitmek istiyor. Saldırı yeri ile karakol 100 metre. Düşmüşsünüz, yaralanmışsınız neden partiye gittiniz. Meseleyi siyasi boyuta çekmek, şov yapmak istiyor.” dedi.
Yılmaz, kardeşin den 10 yıl önce 100 bin dolar alarak, borç verdiklerini ve kendilerinin mağdur olduğunu belirterek, “Ben yardımcı olacağım, ben yardım edeceğim diyenler, kalktı bizi bu işin müteşebbisi olduğunu söyledi. Basına yanlış bilgiler verdi. Beni bu işin içine çekilmek istenme sini kınıyorum” dedi.
SOLAKSUBAŞI’NDAN YANIT : “ÜST AKLIN İŞİ” 
Daha sonra kürsü ye çıkan Mahmut Solaksubaşı, kendisini inşaat alanında 5 kişinin dövdüğünü, yere düştüğü halde vurmaya devam ettiklerini belirterek, “Ben, partimi ve AKP’yi bu işin içine sokmadım.” dedi.  Başkan Yılmaz, Solaksubaşı’nın sözünü keserek, yaralı halinde Solaksubaşı’nın telefonla selfie yaparak kendine gönderdiğini ve altına “istediğiniz oldu” yazdığını belirterek, “Bunu nasıl dersiniz. Sizinle, babanızla uzun süren dostluğumuz var. Cumhuriyet Ma hallesi’ndeki arsanıza kat karşılığı ev yaptık.” dedi.
Solaksubaşı konuşmasına devam etmek istemesine rağmen, Yılmaz konuşmasını sürdürdü.
Solaksubaşı, “Bırakın da ben de söyleyeceklerimi söyleyeyim” dedikten sonra olayı anlattı. Kendisine saldırı dan sonra polislerin geldiğini, kendisini hastaneye sevk
ettiklerini, ancak hastaneye giderken yeniden bir saldırı ile karşılaşmamak için Gazhane Caddesi’ne aracını döndürerek, her zaman MHP’li arkadaşlarının bulunduğu parti yönetim kurulu üyesi Kasap Ümit’in yanına uğrayarak, birkaç arkadaş almak istediğini belirterek, “Hastaneye yalnız gitmek
istemedim. Siz yanınızda silah taşıyorsunuz. Benim bugüne kadar silahla hiç işim olmadı, olmaz da. Bu sırada, partide toplantı halinde olan arkadaşlarım da geldi. Durumu öğrenince birlikte hastaneye gittik. Her ticari işlemin çözümü böyle çözülürse, bu memleketi felakete götürür. Bu olayda, ben ölmedim. Hiçbir şey kaybetmedim. Gemlik
kaybetti. Ben buna üzgünüm” dedi.
1998 yılından beri bu konunun taraflar arasında sorunsuz çözümlenmesi için çaba harcadıklarını belirten Solaksubaşı, tapu ve ruhsatın bölünememesi nedeniyle, Diabas firmasının karşı tarafa tapu ve ruhsat devri yapamadığını, bu nedenle Aydın Akovalıgil’i darp ettiklerini, ruhsatın bölünemeyeceğinden 2008 yılından beri yasanın çıkmasının beklendiğini, bu arada yıllarca taraflar birbirlerine bir şey yapmadığını, mahkemeye gitmediğini belirterek, “Refik Yılmaz, bana ‘Bunların paraları yok. Sen bunlara para ver işler düzelsin. Aydın beyin ruhsat harçları için
350 bin lira borcu var. Bu ödensin, ruhsat yenilensin” dedi. Solaksubaşı, şöyle devam etti:
“Benden hiçbir taahhütüm olmadığı halde 500 bin lira istiyorlar. Ben de onlara ‘Madem 100 bin dolar verdiniz. 100 bin dolar daha verin, sorunu çözün’ dedim.
Ben, kefil değilim. Ama, kefil olduğu mu iddia eden bir
üst akıl, başka yapılanma yollarına gitti. Bu şahısları benim üzerine yönlendirdi. İşyerimi bastılar, tehdit ettiler. Şikayetçi oldum. Ben kendimle ilgili üzerime düşen herşeyi yaptım. Şahit oldum, ne yerine getirmek gerekiyorsa, yerine getirdim. Yarın bu konunun diğer boyutlarını yapacağım basın toplantısında Gemlik halkına saat 15.oo de anlatacağım”
Kaynak: Gemlik Körfez gazetesi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon