SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Özgür Aksoy, Gemlik meclisinde gözyaşlarıyla anıldı

Özgür Aksoy, Gemlik meclisinde  gözyaşlarıyla anıldı
Bu haber 10 Temmuz 2017 - 22:15 'de eklendi ve Gemlik.
Geçtiğimiz hafta aracına binerken silahlı saldırı ile hayatına kaybeden  CHP Gemlik ve Bursa Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Avukat Özgür Aksoy için dün toplanan Belediye Meclisi’nde anma töreni düzenlendi.
Belediye Meclisi, dün Ömer Kahraman Belediye Ek Hizmet binasında, Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın başkanlığında saat 17.30 da toplandı.
Meclis Üyesi Özgür Aksoy’un çerçeveli bir fotoğrafı, meclis salonundaki oturduğu yere bırakıldı.
Belediye Meclis üyeleri Aksoy’un fotoğrafına ve masasına kırmızı karanfiller bıraktılar. Düzenlenen sere
nomiden sonra,  Aksoy ve şehit Polis Memuru İdris Büyükdönmez ruhlarına “Fatiha” okundu. Daha sonra bütün şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Saygı duruşundan sonra Belediye Başkanı Refik Yılmaz yaptığı konuşmada, “Bu saldırının haklı nedeni olmaz. Mesleği gereğini yerine getiren arkadaşımız hunharca katledildi. Allah, kötülüklere fırsat vermesin. Onu saygıyla anıyoruz. O, herkesimin sevdiği bir arkadaşımızdı” dedi.
AKP grubu adına konuşan Ercan Barutçuoğlu, Gemlik’in çok değerli bir evladını kaybettiğini belirterek, “Öyle zannediyorum ki; Gemlik’te kendisini tanıyıp da sevme yen, iyi duygular beslemeyen, güzel intibalar edinmeyen bir insan olsun. Kendisi hukuk ilkelerine bağlı ve hukukun gerektirdiği felsefe ile mesleğini yapmaya çalışırken, siyasette de mensup olduğu siyasi partinin ilkelerine göre beyefendiliğini, sevecenliğini, saygısını hiçbir zaman kaybetmeden her zaman etrafına örnek olmuş bir şahsiyetti. Siyasi tarihimizde değişik insanlar gelip geçmiştir. Pek çok meclis üyesi gelip geçmiştir. Gemlik Belediye meclis tarihine baktığınız zaman yüzlercesi görev yapmış ve bu diyardan göçmüştür ama, iz bırakan derseniz yaptığı faaliyetlerle Gemlik’e bırakmış olduğu hizmetlerle muhalefette olmasına rağ men, iyi şeyler yapıl masında çok kararı mızın ittifakla alın masına olan katkı sıyla hatırlanacaktır. Çünkü, siyasette herşey parti temeline dayanmaz. İnsan olarak siyaset yapı yorsanız, insan olarak ta bir felsefeniz varsa, burada çok konuda siyasi partiler üstü bir tavır takınırsınız. Siyaseti ilkeli ve halkın menfaatlerini gözetmek noktasında yapmak belki çok önemli bir erdemdir. Bu erdeme fazlasıyla sahip bir arkadaşımızdı Özgür Aksoy. Zaman zaman toplantıları mızda gergin anlar oldu, tartışmalar oldu hiçbir zaman birbirimize CHP ve AKP grup sözcüsü olarak kırıcı bir
kelime söylemek mümkün değil, zaten kendisi kırıcı bir söz söylemez. Çünkü kırıcı bir insan değil di. Kendisi sevecen, insancıl, kendisi insanı ön planı alan bir şahsiyet olması nedeniyle fazla bir şey söyleyemiyorum, kelimeler boğazımda düğümleniyor. Cenazesinde yüzlerce insan gördüm her birinin gözü yaşlıydı. CHP camiası na, yakınlarına, sevenlerine başsağlığı dilerim. Gemlik’in büyük bir kaybı vardır” dedi.
Daha sonra söz alan MHP Grup sözcüsü Osman Doğan ise konuşmasında, “Tertemiz bir insan, başarılı bir hukuk adamı, sanatkâr bir yürek, sakin bir gönül adamı ve yavrusuna kol kanat gerebilecek bir baba ne yazık ki artık yok.
Özgür, yavrusuna ve eşine doyamadan hain 3 kurşunla çekip gitti aramız dan. Gemlik, has bir evladını bu cinnet sarmalına kurban verdi.” diyerek, şöyle devam etti:
“Katil, şuymuş buymuş, olay yok şöyle olmuş, yok böyle olmuş, ne önemi var ki bunla rın. Beyler, Hanım efendiler, görmemiz gereken problem bunların çok ötesin de bir yerlerde.
Otoyol, Hızlı tren, Metro, Köprü, Havaalanı, Hastane, Stadyum ve Cami…Her şeyi yapıyoruz. Hızlı trenleri Anadolu’nun her tarafına götürüyoruz.Amenna,bunlar çok güzel, güzel de işin ÖZNESİ olan İNSAN nerede? İsterseniz her köye birer üniversite kurun, kıyılarınıza oteller yapın, paralar kazanın. ÖZNE, İNSAN olmazsa bu yapılanlar ne işe yarar ki? Tüm bu saydıklarım hastane kapısında “Oğlum” diye haykıran Gülay anneye, evde eşini bekleyen Çiğdem Hanıma ve 1,5 aylık süt kuzusu Civan Deniz bebeğe ve de Şahan Ali’ye ne kadar teselli sunabilir ki?”
Bu arada, Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Doğan’ın sözü nü keserek, “Böyle bir günde siyaset yapıyorsunuz. Bu yakışmaz” dedi. Osman Doğan ise siyaset yapmadığını konuşmasının içinden geldiği gibi toplumun nereden nereye getirildiği, insana yatırım yapılmadığı için bunların yaşandığını söyleyerek, itirazlara rağmen konuşmasını sürdürdü. Doğan, şöyle dedi:
“Gelişme diye ortaya koyduğumuz ve de övündüğümüz söz konusu faaliyetler uygar insanlığın kabul ettiği diğer eğitim faaliyetleri ile de desteklenmediği sürece bu toplum, Adaleti kendisi vermeye kalkan eğitim siz ve kültürsüz adamları, onurunu ve yeminini korkaklığına ve çıkarına kurban veren yöneticileri ve bunların peşin den koşan zavallı bir takım insanları üretmekten başka ne yapılabilir ki.? “İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN” demiş koca derviş, Edebali. Özgür Aksoy ve öldürülen Polis memuru İdris Büyük dönmez’in ailesine sabır diliyorum”.
CHP grubu adına da Emir Bir gün söz aldı. Bir gün, Özgür Aksoy’u belediye seçimlerinde tanıdığını, menfur cinayetten sonra aralarından ayrıldığını, yerinin doldurulmasının mümkün olmadığını söyledi.
Özgür’ün farklı bir kişi olduğunu belirten Bir gün, “O, gerçekten çok farklıydı. Ona öylesine değer veriyordum ki koyacak yer bulamıyordum. İnanıyorum ki TBMM de bile o birçok kişiden, birçok grup sözcüsünden daha üstündü. Onu hep oralarda göreceğime inanıyordum. Ama, olmadı. Kötü niyetli biri hem onu hem emniyet görevlisi İdris Büyük dönmez’i katletti. Onu erken kaybettik. Özgür bir siyasetçiydi. Bizim partimizin grup sözcüsüydü, çok değerli bir arkadaşımızdı. Onun vuruldu ğu an hastanede, mezarlıkta benim gördüklerim beni çok duygulandırdı. Ben, birçok cenazede bulundum. Birçok genç arkadaşımızı kaybettik ama hiçbiri böyle olmamıştı. Özgür, farklıydı. Ülkemiz böyle bir aydın kişiden mahrum bırakıldı. Aksoy ve Büyük dönmez’e rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum.” dedi.
Birgün, Aksoy’un öldürülmesinden sonra birçok farklı kişinin sosyal medyada yazılar yazdığını belirterek, CHP İlçe Başkanı Mehmet Sertaslan’ın sosyal medyada yaptığı paylaşımını okudu ve gözyaşlarını tutamadı.
MHP Grubundan Mahmut Solaksubaşı ise yaptığı duygusal konuşma sırasında o da gözyaşlarıyla Özgür Aksoy’u seçim sonrasında meclis üyeliği sırasında tanıdığını belirterek, “Çok saygı duyduğum
bir arkadaştı. Söyledikleri sizlerin de söylediği gibi hakikaten doluydu hep. Bugün burada olsaydı, bizi seyretseydi bizden ne
beklerdi diye düşündüm. Bir kere herhalde ölmek istemezdi. Onun için yaşatmak lazım. İyi birşeyler yapmak lazım. Bir başlangıç olması lazım. Özgür’ün vefatı Gemlik için bir başlangıç olmalı. Bu sıkıntıların, bu problemlerin yaşanmaması için başlangıç olmalı. İsmi bir yere vermek, bir caddeye bir sokağa, bir meydana çok önemli değil. Onunla anılacak bir şeyler yapmalıyız. Bu çok daha önemli. Onu mutlaka yaşat malıyız.” dedi.
Konuşmalardan sonra normal meclis toplantısına devam edildi.
AKP, MHP ve CHP gruplarının ortak
önergesi olarak Özgür Aksoy’un adının 1 Nolu Caddeye, Şehit Polis Memuru İdris Büyük dönmez’in adının ise 2 Nolu Caddeye verilmesi istendi. Önergenin komisyona havale edilerek, orada bir daha ele alınmasına karar verildi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon