SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Neden Güvenlik yok!

Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Neden Güvenlik yok!
Bu haber 19 Eylül 2017 - 19:41 'de eklendi ve Gemlik.

OKULLARDA GÜVENLİK

En değerli varlıklarımızı 5 yasından itibaren okullara gönderiyoruz. Okullardaki görevlilere, öğretmenlere emanet ediyoruz ve yıllarca günlerinin büyük bir kısmını okullarda geçiriyorlar. Dolayısı ile ülkemizin geleceğinin , yavrularımızın güvenliğinin sağlanması da büyük önem içeriyor.

Okullarda güvenlik sorunu

Milli Eğitim Müdürlüğü okullara ödenek ayırmalı. Okulların kendi kaderine terk edilmeden kendi ayakları üzerinde durabilecek bir mali yapıya kavuşturulmasını istiyoruz. Kapıda da eğitimden anlayan kadrolu bir güvenlik görevlisi bulundurulmalı. Okullardaki güvenlik krizi polisiye tedbirlerle aşılamaz”

Peki okullarda güvenlik nasıl sağlanıyor?

Okulda  teorideki kısmından ziyade, pratikte uygulanana bakarsak okullarımızda yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamış olduğu, hatta işe yarar hiçbir güvenlik önleminin alınmamış olduğu aşikardır. ?Sistem? problemi vardır. Tüm güvenlik, öğretmen ve idarecilerin üstüne yıkılmış durumdadır. Halbuki öğretmen veya idareciler (onlarda öğretmendir zaten) herhangi bir güvenlik eğitimi almamış, eğitim ve öğretim için yetiştirilmiş kişilerdir. Mesela bir lisede 17-18 li iriyarı geç 10 genç arasında grup kavgası olduğunu düşünün, böyle bir kavga sonucunda 1. derecede nöbetçi öğretmen sorumlu tutulmakta ve cezalandırılmaktadır. Halbuki öğretmenin bu kavgaya müdahale yetkinliği yoktur. Bunun eğitimini almamıştır, nasıl müdahale edeceğini bile bilemez. Herhangi bir güvenlik aleti de taşımamaktadır. Kaldı ki müdahale etmesi durumunda zarar da görebilir, zira bu konuda eğitimsiz olduğundan zarar görme ihtimali de kaçınılmazdır. Polis vs okula gelene dek de iş işten geçecektir.

Bu gün herhangi bir okula sadece kimlik bırakmak sureti ile herkesin girme yetkisi vardır. Çünkü veli olabilir eğer veli ise bunun kapıda kontrolünü sağlayacak bir sistem yoktur veya okulda sınav kaydı, açık lise gibi bir şey bulunabilir, hiçbiri olmadı eğitimcilerle görüşmek isteyip tavsiye alacağını söyleyebiliir . Sonuç olarak herhangi biri okula zaten girme yetkisine sahiptir. Kimliğini bırakır okul içine girer.

Öte yandan silahlı birine karşı bir öğretmen veya bir idareci ne yapabilir? Daha önce de bahsettiğimiz üzere öğretmen bu konuda eğitim almaz, herhangi bir savunma veya müdahale aracı bulundurmaz. Ancak kendi hayatını tehlikeye atmış olur.

Arkadaşımın anlattığına göre bu olayda öğretmen zaten nöbet yerinde bulunuyor ama olay kısa sürede gerçekleşiyor ve öğretmen ?neden öğrenci olmayan birinin okula alındığı? ile suçlanmış. Yani burada öğretmen bekçi olacak ve tüm okula girişleri kontrol edecek gibi bir mantık var. İyi de her Türk vatandaşının okula girme yetkisi var iken, okula girişlerde herhangi bir denetim, kimlik kontrolü, silah sayılabilecek araçların elektronik kontrolü yok iken öğretmen nasıl suçlu olabilir? Bir veya birkaç öğretmen binlerce öğrencinin okul öğrencisi olup olmadığını nasıl anlayabilir? Okul kıyafeti giyen biri kimlik bile sorulmadan, okula bu yanlış sistem sonucu giremez mi? Elbette girer hem de elini kolunu sallayarak.

Ayrıca hadi diyelim öğretmen güvenlik konusunda eğitimli ve sorumlu olma yetisine sahip olsun öğretmenler derslere de girmektedir ders esnasında nasıl güvenlik sağlanabilir? Madem öğretmen güvenlikten sorumlu?

Yani sistemin elle tutulur bir yanı yoktur. Neresinden bakarsanız elinizde kalıyor. Binlerce insanın bulunduğu bir kurumda elbette olaylar olacaktır ama buradaki tüm güvenliği öğretmene yıkmak olacak şey değildir , doğru değildir ve de güvenlik kavramının havada kalmasını ve yavrularımızın her an her şeyle karşı karşıya gelebilmelerinin birinci nedenidir.

Dolayısı ile okullardaki güvenlik problemlerinin birinci derecede sorumlusu konu ile ilgili yetersiz ve yanlış düzenlemeyi yapan, onaylayan ve halen daha değiştirmeyen sorumlulardır , ilgili bakanlıktır ve hükümettir. Ama çıkan olaylarda idareciler öğretmenler ceza almaktadır maalesef. Gerçi yargı bu noktada öğretmenlere ve idarecilere cezalar vermese de özellikle kurum içi disiplin işleyişinde bu yanlış sistemden, yüksek mevkilerdekiler sorumlu oldukları halde, en alt seviyedeki öğretmenler idareciler ceza almaktadır.

Bir doktor nöbet tuttuğunda görevi olan doktorluğu yapar, hasta bakar, tedavi eder; bir hakim nöbetinde dava bakar, eğitim aldığı işi yerine getirir ama bir öğretmen nöbetinde hiçbir eğitimi olmadığı halde güvenlik görevlisi gibi çalışır, bazen bekçi olur, bazen bakıcı bu olacak şey değildir ve akıl mantık dairesinde olan bir uygulama olamaz.

Öğretmen eğer nöbet tutacak ise nöbetinde etüt yapabilir , öğrencilerin sorularını çözebilir , eksiklerine yardımcı olabilir ama güvenlik görevlisi hizmeti öğretmenden beklenemez, güvenlik olayları ile ilgili öğretmen sorumlu tutulamaz.

Amerika?da ve Avrupa?da okullarda gerçekleştirilen katliamları, onlarca öğrencinin öldürülüşünü biliyoruz ve buralarda kapıda ve okul içinde güvenlik görevlileri vardır ve okula giriş elektronik cihazlarla kontrol edilmekte ve elektronik arama yapılmaktadır, buna rağmen olaylar olmaktadır. Ülkemizde ise hiçbir güvenlik tedbiri olmamakta, böyle bir olayın gerçekleşmesi için hiçbir önlem yoktur. Yarın böyle birşey olursa hiç şaşırmayacağımı da belirtmek isterim.

Peki ne yapılmalı?

Öncelikle öğretmenlerin nöbetleri görevleri ile ilişkili olmalı. Ve öğretmenlere nasıl diğer mesleklerdeki nöbete ücret veriliyor ise ücret verilmeli, güvenlik görevi öğretmenlerden alınmalı.

Okullarda okullara özel eğitim almış ?eğitim güvenlik görevlileri? olmalı, güvenliği onlar sağlamalı.

Okullara girişte kimlik kontrolü yapılmalı.

Okullara girişte elektronik cihazlarla silah kontrolü yapılmalı.

Dünyada gözlemlediğimiz okullardaki toplu katliamlar ve ülkemizdeki okullarda gerçekleşen silahlı ve ölümle de sonuçlanabilen olaylar göz önüne alındığında, giriş kapısında üniversitelerdeki gibi ve gelişmiş ülkelerdeki gibi bir polis veya silahlı bir güvenlik elemanı olmalı.

Geçenlerde gerçek hayattan alınan bir film izledim ve okulda geçiyor ve bir devlet okulu, gerçek bir okuldan görüntüler var. Girişte silahlı bir güvenlik ve elektronik silah tarayıcı, ayrıca okul içinde de güvenlik görevlileri var ama ülkemizde öğretmen, joker gibi, kimi zaman bakıcı, kimi zaman güvenlik görevlisi, kimi zaman hizmetli gibi çalıştırılmaya zorlanmaktadır maalesef.

En değerli varlıklarımızı emanet ettiğimiz okullarda, en kısa sürede gerekli güvenlik önlemlerinin mevzuatla düzenlenerek yürürlüğe konmasını bekliyoruz. Aksi halde gerçekleşen tüm üzücü güvenlik bağlamındaki her olayda mevcut düzenle ilgili mevzuatta imzası olanlar ve gerekli düzenlemeyi yapmayanlar sorumlu olacaktır.

Not: ohal kanuna göre 620 622 maddesin de  Kamu okullarında bu madde neden uygulanmıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon