SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik
Zübeyir Bayrakdar

İŞLER AYNA ÇAL ÇAL OYNA!!!

İŞLER AYNA ÇAL ÇAL OYNA!!!
Bu haber 28 Aralık 2018 - 16:51 'de eklendi ve Gemlik.

GEMLİK denilince akla zeytin gelirdi, dahası dedin mi sıralardı Balık, Tarih, Kumsal, Yeşillik ve Çağlayan.

Eskiler bunları duyunca iç geçiriyor, yeni nesil geçmişten habersiz duydukları garibine gidiyor.

Zeytinden başladılar yok etmeye, proje gibi yavaş yavaş. Önce zeytin çiftçisini soğuttular ardından pazarı taşıdılar ORHANGAZİye. Kim bakar ki maziye. Hiç unutmam ilkokula gidiyordum krom sokak-ın istiklal caddesine uzanan o sokakta zeytin kokusunu, zeytinci hal ve pazarı oradaydı, kamış sepetlerde alırdık bir avuç zeytin çerez niyetine okula girmeden. Neyse ;

Zeytin kokuyordu gemlik ya şimdi lağım kokusu var petrol rengi karsak deresinde. Dirense ne ki gemlik, birde otoban geçti üstünden sonra ver elini imar yok olsun zeytin var olsun medeniyet gitsin tarih gelsin rantiyeci lider. Şimdilerde şantiyeci olma çabasında rantiyeci lider, becerse ne ala, elinde patladı bedavaya az kaldı. Hal böyleyken ne yapsın şoför Celal , fabrika işçisi Bilal, Elektrikçi Muhsin, sıvacı Musa ve sarı çizmeli Mehmet Ağa.

Sahiller dolu, insan çağlıyordu. Balık hali vardı, birde pazarı. Şimdi ismine münhasır kaldı mahallesi ile Balıkpazarı. Milton geceleri unutulmaz hep oradaydı gemlik-in çıtı pıtı kızları. Şimdi mi? Hiç sorma
Hacı abi ne balık hali kaldı, ne balık ne de balık gibi kızlar. Arada gider bu garip Balıkpazarına çay içer. Çay simit poğaça bedava değil ama keyfi de trilyon para.

Tarihi vardı oda tarihe karıştı. İmarla barışcam diye tarihle savaştı. Bir bir yıkılan tarih fotoğraflarda yer aldı. Bir zamanlar eski gemlik vs. vs.
Kumsalı vardı tershaneye uzanan birde boylu boyuna uzanan şarapçı emmiler vardı zararı olmayan. Kumsalıda kaldırdın, tershaneyi de şarapçı emmim nerede olsa içer buldu mu beyaz peynirini, yeşil zeytini olmasa da midye tava. Gençler ne etsin yüzmek için gidiyor ÇINARÇIK-a

Yeşili vardı, önce manastıra girildi ardından hisartepe, otobanla tamam derken girildi cihatlıya. Dağlara çivi çakıldı bir kere beton olsa ne yazar, ahşap olsa ne yazar. Ali ağaoğlunu gözler arar.

Çağlayanlar vardı ardı değirmen, değirmen yeri oldu arıtma; dereler yine siyah arıtılan ne? Kısacası dereboyu kavaklar kalmadı denizde balık gökyüzünde martılar, yeşile gri çalındı, adın ha olsun bahtiyar ha olsun yılmaz refik. Düzelir mi zihniyet girmedikçe yerine gelse tefik.

Balık hali, Zeytin hali, Tershane, Buzhane , Kumsal, Yeşillik gitmiş gelmiş Camii, Çocuk parkı, Halısaha işler ayna çal çal oyna.

GEMLİK HABERCİ EDİTÖRLÜĞÜ
ZÜBEYİR BAYRAKDAR

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon