SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Gemlik Sokak Hayvanlarının Acil İhtiyaçları

Gemlik Sokak Hayvanlarının Acil İhtiyaçları
Bu haber 04 Haziran 2017 - 11:41 'de eklendi ve Gemlik.

Gemlik’te çok sayıda hayvan korumacı, hayvansever, aktivist ve bir de dernek bulunuyor. Sokakta yaşayan yüzlerce kedi ve köpek bu sayede ayakta kalabiliyor, yaşamlarını sürdürebiliyor. Herkes maddi manevi bütün imkânlarını gönüllü olarak hayvanlar için kullanıyor. Üstelik sokak hayvanlarının beslenmesi ve tedavisi belediyelerin göreviyken bu arkadaşlar belediyeden hiçbir mama desteği de alamıyor. Belediye destek vermediği gibi kendi sorumluluklarını da hayvanseverlere ve derneğe yıkmaya çalışıyor.
1-Veterinerlik Fakültesinin hayvan kabul etmediğini bildikleri halde ‘’bu köpekler burada tedavi edilemiyor, fakülteye gitmesi gerekiyor ‘’ diyerek sorumluluğu derneğe attılar. Demek ki fakülteye gidemeyen hayvanlar ölüme terk ediliyor.
2-Tedavisi yapılamayan kediler Bursa’daki diğer barınaklara gönderiliyor, bunu da gönüllülere havale ediyorlar.
3-Gemlik’te hayvanlar susuzluktan kırılıyor ama yıllardır su sorunu çözülmüyor. Beslenme odağı ise zaten hiç yok.
RM sık sık ziyaret edilmeli ve varsa hayvan hakkı ihlalleri gereği yapılmalı. Ama hayvanseverlerin ve derneğin RM deki hayvanları taşıma ve tedavi ettirme görevi yoktur. Hayvanları Bursa’ya taşımak için dilenci konumunda sık sık para toplanması hayvanseverler açısından güzel bir durum değildir. Belediye kendi sorumluluklarını başkalarına yüklemekten vazgeçmeli, görevini yapmalıdır.
Hayvanseverler ve dernek de özellikte sokaktaki hayvanların su ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için ciddi bir çalışma yürütmelidir. Aç susuz kalan, şiddet gören hayvanlara yardım etmeli ve sahiplendirmeye çalışmalıdır.
Ama bu nasıl yapılacak? Herkes bu konudaki fikrini burada paylaşırsa ortak bir akıl oluşur ve hayvanlara daha faydalı oluruz. Dağınık halde verilen emekler ne yazık ki çok faydalı olamıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon