SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Gemlik Sokak Hayvanın Sorunu

Gemlik Sokak Hayvanın Sorunu
Bu haber 08 Ağustos 2017 - 15:53 'de eklendi ve Gemlik.

Sokaklarında hayvan görmeye tahammülü olmayan, sayıları üçü beşi geçtiği an yaygara koparan, hemen telefonlara sarılan insanların insan sıfatıyla yaşadığı ilçemizde belediyeciliğin hayvana bakışı bir türlü değişmiyor. Sokak Hayvanlarının Sorunu çözülmesi için oluşmuş 2004 senesinden beri bir yasa var ve bu yasa her belediye bir bakım hastanesi oluşturacak, sokak hayvanlarını her tüllü bakımı belediye aittir.   bunu belediye başkanları bir türlü anlamıyor, anlamak işlerine gelmiyor!

Yasaların Gereği Yerine Getirilmiyor

Hesap sorduğunuz zaman da ‘‘Paramız yok’’ , ‘‘filanca belediye buraya köpek atıyor’’ gibi bahanelerle ya da hayvanları ne kadar çok sevdikleri ile ilgili türlü örneklerle sorunu geçiştirmeyi seçiyorlar. Ve hakikaten komik oluyorlar! Ama biz asla gülmüyoruz! 2004’ten beri bu yasa varsa neden bu yasanın gereği yerine getirilmiyor? Neden sokak hayvanlarının sorumluluğu sadece hayvanseverlere yükleniyor? Neden bu yükün altında hayvanseverler eziliyor? Ve neden hayvan kaynaklı bir sorunda suçlanan hayvanseverler oluyor?

 

Belediyelerin Görevi Kanunda Açıkça Belirtilmiş

Soruyoruz! 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu’nun ne söylediği ortada. Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 7 maddesinde Belediyelerin alacağı tedbirler başlıklı bölümde a,b,c,d bendlerinde belediyelerin her tüllü   operasyon ve bakım oluşturması, sahipsiz hayvanları kısırlaştırması, aşılaması, sahiplendirme yapması, hasta, yaralı ve bakıma muhtaç hayvanların bakımını yapması, kısırlaştırılan hayvanların alındıkları yere bırakılması hükümleri çok net bir şekilde ifade edilmekte.

Kanun Maddeleri Görmezden mi Geliniyor?

Sokak Hayvanlarının Sorunu çözümü için bir bakımevinin nasıl olması gerektiği 8. maddede, sorumlu veteriner hekimin görev ve sorumlulukları 9. maddede bariz bir şekilde anlatılmakta. Buna rağmen okuma yazma bilen herkesin okuyup anlayabileceği bir dille yazılan bu kanun maddelerini her nedense belediyeler anlamamakta ya da anlamak istememekte! 2004’te çıkan bir yasa var ortada ve üzerinden koskoca 12 sene geçmişken hala bakım evinde  olmayan malzemeler belediyeler varken ne paranızın olmaması ne başka belediyeler buraya hayvan atıyor ifadeniz ne de lafta hayvan sevginiz beceriksizliğinizin üstünü örtmez, örtemez!

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon