SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Gemlik Meclisi, Zeytin festivalinde harcanan 650 bin liranın nereye Harcandı?

Gemlik Meclisi, Zeytin festivalinde harcanan 650 bin liranın nereye Harcandı?
Bu haber 05 Ekim 2017 - 15:00 'de eklendi ve Gemlik.
Dün saat 17.20 de Belediye Başkanı Refik Yılmaz başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, gündemindeki konuları ele aldı. Tekliflerin büyük çoğunluğu imarla ilgili konular olduğu için ilgili komisyonlara havale edilirken, tek tartışılan konu Şükriye Köyü Kalkınma Kooperatifinin belediyeden sera yapımı için yardım isteyen komisyon raporunun okunmasında yaşandı. AKP grup sözcüsü Ercan Barutçuoğlu, köylerde tarımsal üretimi arttırmak ve köyün üretimine katkı sağlamak için Şükriye Köyü’ne sera yapımını olum lu bulduklarını, bu nu daha da yaygın laştıracaklarını söyledi.
Barutçuoğlu, hava koşulları nedeniyle bunun biran önce başlatılması için konunun öne alındığı nı belirtti.
MHP Tarım Komisyonu üyesi Emrah Keskinden söz alarak, komisyonda böyle karar alınmadığını, konunun İlçe Tarım Müdürlüğü’ne de danışılarak, bir planlama yapılarak desteğin sağlanması kararının alındığını, komisyon raporunun böyle olmadığını belirtti ve “Rapor nerede diye sordu?”
Belediye Başkanı Refik Yılmaz, İlçe Tarım Müdürlü ğünden gelecek raporun zaman kaybı olacağını, bu nedenle raporu dikka te almadığını söyledi.
Keskinden, imzalanmış resmi bir raporun kendilerine verilmesini istemesi üzerine, Belediye Başkanı ‘Gidin kendiniz bulun’ dedi.
Rapor tartışması büyürken, Belediye Başkanı teknik elemanların orada neyin yetişeceğini, yıllarca ekip biçen köylüden daha iyi bilmeyeceğini iddia etti.
CHP Grup Sözcüsü Emir Birgül ise konuşmasında, köylülerin kalkınmasını desteklediklerini, Belediye Başkanının komis yondan gelen bir raporu yok sayamayacağını söyledi.
Başkan Yılmaz ise muhalefeti suçlayarak, “Bu işin uzatılması muhalefeti mutlu eder” yanıtını verdi.
Rapor konusu mecliste uzun tartışmalara neden oldu.
AKP Grubu ve muhalefetin meclise sunduğu önergeler gündeme alınırken, CHP adına verilen bir önergede 3. Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali’nde belediyenin ayırdığı 650 bin liranın nerede,
nasıl harcandığını meclise bir rapor halinde sunulması ve partilere verilmesi istendi.
Başkan Yılmaz, ikinci oturumda ilgililerin bu bilgiyi meclise sunacağını belirtirken, Zeytin Festivalinin 3 yıldır farklı etkinliklerle yapıldığını, Gemlik zeytininin Ankara ve İstanbul da stantlarda tanıtıldığını belirtirken, festivale halkın katılımının az olması konusundaki düşüncelerini açıkladı. Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim, festivalin başarıyla gerçekleştiğini, tüm meclis üyelerinin bilhassa yabancı misafirlere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.
Festivale halkın ilgi göstermediği söylense de bunun böyle olmadığını belirten Serim, Gemlik halkını yavaş yavaş festivale alıştıracaklarını, bunun bir süreç olduğunu belirtti.
Parti grupları, Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim’e çalışmalarından dolayı teşekkür ederken, halkın
festivale daha çok katılması için araştırma yapılma sını istediler.
CHP grubu adına yapılan konuşmada “Kent Konseyinin daha bağımsız olarak hareket etmesinden yanayız” denildi.
Belediye Başkanı nın içkili bir yerde misafirlere yemek konusunu kabul etmemesi de mecliste konu edildi.
Mahmut Solaksu başı konuşmasın da, festivalin bitme sinden itibaren yenisi için çalışıl maya başlanmasını, tarihin bugünden belli olmasını, işin içine zeytincinin çekilmesini, festival alanında etkinliklerin yapılmasını önerdi.
AKP Grubundan Emir Kantur ise konuşmasında Gemlik’ten toplanacak zeytinleri küçük paketler halinde 350 bin adet dağıtılarak, üzerine coğrafi logo ve Gemlik zeytini nin tanıtılmasıyla 1,5 milyon insana ulaşılabileceğini söyledi.
Gemlik’ten kaldırılan deniz uçağının meydandaki kapla dığı alanın yeniden halkın kullanımına açılması istenirken, Fen İşleri Müdürlüğü’ne 7 adet aracın alınması da belediye gündemi ne alındı.
Hukuk Fakültesi’nin Gemlik’ten kalkma ması için Belediye Meclisinde bir komisyon kurulma sı MHP grubu tara fından önerilirken, Hukuk Topluluğu nun önerilerinin dikkate alınması, ivedilikle bir kampüs çalışmalarına başlanması istendi.
Başkan Yılmaz, bu konuda belediye girişimlerini anlattı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon