SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

GEMLİK KÖRFEZİ VE NİLÜFER ÇAYI KİRLİLİKTEN ARINIYOR

GEMLİK KÖRFEZİ VE NİLÜFER ÇAYI KİRLİLİKTEN ARINIYOR
Bu haber 27 Nisan 2017 - 12:45 'de eklendi ve Gemlik.

Gemlik Körfezi’nin ve Nilüfer Çayı’nın kirlilikten arındırılması çalışmalarının bütün hızıyla devam ettiğine işaret eden Çetinavcı, “Körfezdeki kirliliğin önüne geçebilmek için Küçükkumla, Gemlik, Kurşunlu ve Mudanya’da atık su arıtma tesisleri inşa ediyoruz. Buralardaki atık su arıtma tesislerimizi besleyecek kolektör imalatlarını tamamladık. Yine aynı şekilde Nilüfer Çayı’nın kirlilikten arındırılmasını sağlayacak Akçalar ve Nilüfer atık su arıtma tesislerini devreye alacağız. Bu tesislerimize şehrin batı yakasındaki evsel ve endüstriyel atıkları taşıyacak olan kolektör inşaatlarını büyük oranda tamamladık. Bütün bu çalışmalarımızı 1.5 yılda bitirmeyi hedefliyoruz. 1.5 yıl sonra Gemlik Körfezi’nin her noktasında denize girilebileceği gibi Nilüfer Deresi de eski hayat dolu günlerine kavuşmuş olacak.” dedi.

Atık su arıtma tesislerinden çıkacak atık çamurların bertaraf edilmesi ile yok edilmesi sırasında oluşacak ısıdan elektrik üretilmesini esas alan “Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisi”nin Türkiye’de bir “ilk” olduğunu vurgulayan BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, tesis hakkında bilgi alabilmek için büyük şehirlere bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin genel müdürleri, genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarının kendilerini ziyaret ettiklerini sözlerine ekledi.
Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyeleri, Dobruca İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin ardından Doğu Atık Su Arıtma Tesisi ve BUSKİ SCADA Birimi’nde de incelemelerde bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon