SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Gemlik Kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm

Gemlik Kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm
Bu haber 16 Şubat 2017 - 18:43 'de eklendi ve Gemlik.

17 Ağustos depreminin üzerinden  yılllar geçmesine rağmen ‘en hayatî tedbir’ diye sunulan kentsel dönüşüm gerçekleştirilemedi. Çünkü deprem riski yüksek bölgeler yerine rant getirecek alanlar kentsel dönüşümün merkezi yapıldı.

Kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkılan evlerin yerine aynı tipte ve emsalde ev inşa edildiyor, asıl dönüşümün parsel bazında değil, ada ve adalar hatta mahalleler bazında olan kentsel dönüşüm olması gerekiyor. “Gemlik’te şu an yapılan kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşümdür. Müteahhitler yık yap metodu ile binayı yenilemektedir. Kendilerine rant sağlamaktadır. Başka da bir getirisi yoktur.

Kentsel dönüşüm demek bölgeyi rahatlatmak, çehresini değiştirmek ve yapı sağlamlığını artırmaktır. Özünde yeşil alanların fazla olduğu, bina katlarının yüksek olduğu sistemdir. Binaların yıkılıp yeniden yapılması değil. Bugün örneğin Işıklar’da bir binanın yoldan çekme mesafesi 5 metre baz alınmış burada bu yapıldığı için diğer binalar için de aynı yol izlenecek. Ada çaplı bir düzenleme olsa belki de o mesafe 10 metreye çıkacak. Ekstra alanlar açılacak. Oralarda beton yığınlarının görsel çirkinliği azaltılacak.

Kentsel dönüşüm için tek sorun sadece yüksek risk taşıyan yerleşim alanları olmadı. Standardı düşük ve niteliksiz yapılar da kentsel dönüşüm ve yenileme yerleri olarak görülmelidir. Yenileme alanlarına yönelik uygulamaların planlı bir şekilde yapılması ve dönüşümün kentsel yaşamın odak noktasında insan olduğunun bilinci ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kentsel dönüşüm konusu yeni bir imar planı yapılması anlamına indirgenmemelidir. Zira kentsel dönüşüm var olan yapı stokunun ve kentsel belleğin kent kimliği ile birlikte korunak kentin çağdaş ihtiyaçlarına uygun olarak dönüştürülüp canlandırılması ve iyileştirilmesi anlamına gelmektedir. Projeler rant elde etme amacıyla değil, can güvenliğinin sağlanmasını ve yaşam düzeyinin yükseltilmesini hedeflemelidir

“Dönüştürülen alanlarda yaşayan insanların kentsel ihtiyaç ve talepleri gözetilmeli, imar haklarının korunması sağlanmalıdır. Hukuksal alt yapının kamu yararına uygun olacak şekilde düzenlenmesi sonucu ortaya çıkacak rantın bölgede yaşayan insanların hakları ile birlikte, kent ve kentli yararına olacak şekilde kullanılması…

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon