SON DAKİKA

Gemlik haberci, Gemlik Haber, Yerel Haber, Gemlik spor, Gemlik

“Gemlik Halkını Kimse İstismar Etmesin”

“Gemlik Halkını Kimse İstismar Etmesin”
Bu haber 14 Ocak 2018 - 3:17 'de eklendi ve 543 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, siyasetçileri sağduyulu olmaya çağırdı:

“Gemlik Halkını Kimse İstismar Etmesin”

Bursa Büyükşehir Belediyesinin Gemlik Belediyesi ile birlikte projelendirdiği 224 konut 12 dükkanlı TOKİ İnşaatlarının temeli düzenlenen tören ile atıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Cihatlı Mahallesi Bölgesindeki Yeni Devlet Hastanesinin yanında TOKİ tarafından yapılacak olan inşaatların temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Ak Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Zekeriya Birkan ve Osman Mesten’in yanı sıra Ak Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Ak Parti İlçe Başkanı Yaşar İslam’da katıldı. Protokolün yanı sıra vatandaşların da ilgi gösterdiği temel atma töreninde 696 sayılı KHK yine gündemdeki yerini korudu.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, KHK’yı taşınma diye algılayan ve ilçede gerginliğe neden olan muhalefete ve bazı basın mensuplarına yanıt verdi. “Millet başımızın tacıdır, Devlet ve Gemlik Belediyesi elini taşın altına koymuştur. KHK’da yer alan nakil kelimesi riskli binaların nakledilmesini işaret etmektedir” diye konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, “Gemlik’teki dönüşümü istismar edenler var. Oysa taşınma sadece riskli binalara yönelik olacaktır. Gemlik’te ticaret devam edecek, sosyal hayat devam edecek. Yapılan yeni binalar gönüllülük esasına göre maliyetine takas edilecek. Siyasetçileri sağduyulu olmaya davet ediyorum. Gemlik halkını kimse istismar etmesin. Gemlik halkının geleceğini istismar etmemeye davet ediyorum” dedi. Devletin Van depremi sonrasında bu bölgede bir yıl içinde 28 bin bina yaptığını anımsatan Hakan Çavuşoğlu, Gemlik’te de yapılacak çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını vurguladı. Gemlik’e yönelik devlet yatırımları hakkında da bilgi veren Hakan Çavuşoğlu, 100 milyon liralık yeni Devlet Hastanesi’nin açılışını önümüzdeki aylarda yapacaklarını, 140 milyon liralık yatırım olan Büyük Kumla Baraj İnşaatının da hızla devam ettiğini belirtti. Bunların yanı sıra Kumla ve Hamidiye Göletlerinin tamamlandığını, Liman Başkanlığı ve Tarım Müdürlüğü binalarının devam ettiğini, Adliye binasının da temelini yakında atacaklarını anlatan Çavuşoğlu, “Çözümler üretmeye, dev yatırımlar yapmaya ve hizmet vermeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Çavuşoğlu konuşmasında şu ayrıntıları dil getirdi: Gemlik ilçemizin yakın geleceğindeki çok önemli  adımlarından birini atmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. 226 konut ve 12 dükkândan oluşan Toplu Konutların temel atma töreni, Gemlik’imize, Bursamız’a ve ülkemize hayırlı olsun. Bu hizmete vesile olan bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe ve  Gemlik Belediye Başkanımız Refik Yılmaz Kardeşime ve kendilerine destek veren TOKİ yetkililerine Gemlikli hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyorum. Temel atma törenimizi teşrif eden tüm Hemşerilerime hoş geldiniz diyor, tüm Gemlikli hemşerilerimi saygı ile selamlıyorum.

Çok Değerli Hemşerilerim, Gemlik ilçemiz Deniziyle, Zeytiniyle, Limanlarıyla ve Serbest bölgesiyle Bursa’mızın gözbebeği, Marmara’nın incisi bir İlçe. Merkezi Hükümetimizin ve Büyükşehir Belediyemizin   Çok Büyük yatırımlar yaptığı, çehresi her gün daha da değişen şirin bir ilçemiz. Hemen yanı başımızda Sağlık Bakanlığımızca yapılan yeni devlet hastanemiz  tefrişatıyla  birlikte neredeyse 100 milyona TL ye mal  olan son derece konforlu bir hastane oldu. Çok yakında inşaallah açılışını birlikte gerçekleştireceğiz. Gemlik’in 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak 140 milyon TL ye mal olacak Büyükkumla Barajı  inşaatı hızlı bir şekilde  ilerliyor

Zeytin üreticilerimizin sulama ihtiyacını karşılamak İçin yaptırdığımız Küçükkumla   Sulama Göletimiz bitirildi, Hamidiye sulama göleti tamamlanmak üzere.  Liman Başkanlığı hizmet binası açılışa hazır, Tarım Müdürlüğü İlçe binamız yakında bitiyor. Adliye binamızın temelini de yakında atıyoruz, İlçemizin ihtiyaç duyduğu diğer yatırımları da bir bir Hizmete sunacağız

Hepinizin çok iyi bildiği gibi Ülkemiz deprem kuşağında yer almaktadır. Gemlik ilçemiz de birinci derece deprem kuşağında olup Kuzey Anadolu fay hattı buradan geçmektedir.  Ne yazık ki fay hattı üzerinde yüzlerce bina bulunmakta ve binlerce vatandaşımız da bu riskli binalarda yaşamaktadır. Bazı yerlerde Zeminin sıvılaşma potansiyelinin yüksek olması,  binaların yapımında da deniz kumu kullanılmış olması  can ve mal güvenliğini  daha da tehdit etmektedir. Ülke olarak geçmiş yıllarda meydana gelen depremlerde  çok acılar  yaşadık, çok kayıplar verdik.

Şeyh Edebali’den beri Osmanlı’nın ve Medeniyetimizin temel bir prensibi var: İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın!”  Bu anlayıştan yola çıkarak Gemlik’in depremselliği için çözümler üretiyoruz. İşte bu nedenle Hükümetimiz son çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname  ile deprem olmadan önce Gemlik’li  hemşerilerimizin can ve mal güvenliğini garantiye alacak ve Gemliğimizin geleceğini inşa edecek, dönüştürerek çehresini değiştirecek ve marka değerini arttıracak bir karar aldı.

Gemliğimizin sembolü olan zeytin ağaçlarından tek birine bile zarar vermeden, Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın tahsis edeceği zemini kaya gibi sağlam makilik alanlara yapacağımız modern ve sağlıklı konutlarla Gemliğimizi inşallah yepyeni bir geleceğe taşıyacağız.

Bu, uzunca bir süredir üzerinde çalıştığımız  halde çeşitli sebeplerle gerçekleştiremediğimiz bir değişiklikti. En değerli varlıkları olan Çocuklarını ve onların geleceğini düşünen,  deprem riskinden  onları korumak isteyen,  Gemlikli hemşerilerimizin bu gayretlerimize destek vereceklerine eminim. Gönüllülük esasına göre yapılacak dönüşümü, İnşallah sizlerin dua ve desteklerinizle bunu hep birlikte başaracağız.   Deprem sonrası inşa  edilmiş binalar hangi mahallede  olursa olsun sağlam ve estetik yapılmış olduğu İçin buralarda vatandaşlarımız gönül huzuru içerisinde oturabilirler.

Dönüşüm gerçekleştiriyoruz Taşınma kavramını kullanmıyoruz. Kararnamede yazılan nakil kelimesini de riskli binaların nakli olarak  değerlendiriyoruz bu şekilde de uygulayacağız. Merkezde Ticari hayat devam edecek, çarşı pazar devam edecek.  Kimse tedirgin olmasın. Mevcut imar olanlarında bir kısıtlama getirilmiyor. Seçim gezilerinde Gemlik’i sokak sokak gezdiğimde gördüm ki; Gemlik ilçemiz çok küçük bir alana sıkışmış durumda. Bir çok mahallede spor alanı,  oyun parkı gibi sosyal donatı alanları hiç yok. Allah korusun deprem olsa kurtarma ekibinin, yangın olsa itfaiye aracının girmesi mümkün değil.  Acil durumlar da ambulansın bile zorlandığı olmakta.  Şehirdeki riskli binaların bir an önce  dönüştürülmesi gerekiyor ancak, 1999 depreminden  sonra imar planları 5 kattan 3’ e düşürüldü. Riskli  ve çok katlı binalar yenilenmek istendiğinde en fazla 3 kat yapılabilecek. Zemin çok yüksek binaları taşıyacak nitelikte değil. Dolayısıyla bir kısım muhaliflerin iddia ettiği gibi her bina yerinde dönüşemeyecektir. O halde yeni yerleşim yeri olan makilik alanlara sağlam  ve deniz manzaralı konut yapılarak isteyen vatandaşımızla  maliyetine takas edilecektir. Kimsenin evi zorla elinden alınmayacaktır. Ak Parti hiçbir zaman millete rağmen millet için bir şey yapmamıştır yapmayacaktır.

Devletimiz ve belediyemiz burada taşın altına elini koymaktadır, Belediyemizin Cihatlı mahallesinde  yapmakta olduğu 1400 konut için 17.000 hemşehrimiz talepte bulunmuş olup, karşılayamadığımız  talebi Cumhuriyet  mahallesinin hemen yanıbaşındaki makilik alanda yapacağımız 8.000 konutla karşılamayı düşünüyoruz. Durum bu kadar net iken  deprem olmadan önlem almayı amaçlayan kararnameyi farklı yönlere çekmek doğru değildir.

Kentsel Dönüşüm, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın bizler için öngördüğü en büyük hedeftir.

15 Temmuz gibi  işgal girişimine karşı  ülkesini, hainlerin uçaklardan yağdırdığı bombalara karşı bedenlerini siper eden,  çıplak vücutlarını tankların önüne atarak kurtaran Aziz Milletimize karşı hizmet borcumuz bulunmaktadır. Gemlik nasıl dönüşür sorusunu soran bazı muhalif siyasilerin dedikodularına asla kulak asmayın. Hatta onlara deyin ki, Van depreminden sonra, bir yıl içinde 28.000 yeni ve modern konut yaparak yeni bir VAN şehri yapan Hükümetimiz için bu işler, çok kolay işlerdir. Hatta Hükümetimizin 2023 yılı hedefleri içinde, bir milyon 200 bin nitelikli konut üretme hedefi vardır ve bu hedefin içerisinde Gemlik te vardır.

Bazı siyasiler Gemlik’te Deniz manzaralı konutları alt  ve orta gelirli vatandaşlarımıza layık görmeyebilir ama Ak Parti kadroları  herkesi birinci sınıf vatandaş olarak görmektedir

Onlara da denizin manzarasını ve güzelliğini yaşatacağız.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’da KHK ile Gemlik’in önünün açıldığını savunarak, bina bazlı yerinde dönüşümün olacağını bir kez daha açıkladı. Buna karşın ilçenin birçok mahallesinde sosyal donatı alanı, park ve bahçe, spor tesisleri, çocuk parkları yapılacak alan olmadığını, bazı mahalle ve sokaklara ambulans, itfaiye gibi güvenlik hizmetleri verilirken zorlanıldığını hatırlatan Refik Yılmaz, muhalefete e yüklendi. “Halkın yararına yapılan kanunları, yatırımları halkı tedirgin ederek, korkutarak, yanlış lanse ederek siyaset yapılmaz” diyen Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Cihatlı Mahallesine yaptıkları 1400 konutlu mahallede de ilk anahtar teslimini Mayıs ayında gerçekleştireceklerini söyledi. Cihatlı Mahallesini okul, cami ve sağlık ocağını da belediye olarak yapacaklarını ifade eden Refik Yılmaz, TOKİ tarafından yapılacak olan 224 daire ve 12 dükkan için de TOKİ, Recep Altepe ve Alinur Aktaş’a teşekkür etti. KHK ile makilik alanlarda yaz girmeden temel atacaklarını da vurulayan Yılmaz, “Dar gelirli ve orta gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacağız. Gemlik’te dönüşüm başladı” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ta, bilinçli kentsel dönüşümün şart olduğunu ifade ederek, bu dönüşümde kentlerin tarihi geçmişine, ticaretine ve sosyal hayatına büyük önem verdiklerini bildirdi. Gemlik için depremsel bir sıkıntının söz konusu olduğuna dikkat çeken Alinur Aktaş, sağlıklı dönüşüm için yeni rezerv imar planlarının önünün KHK ile açıldığını sözlerine ekledi. Bursa Valisi İzzettin Küçük’te, Kuzey Anadolu Fay hattının en büyük muhataplarından birisinin Gemlik olduğunu kaydederek, “İnsan hayatının söz konusu olduğu yerde başka her şey teferruattır. Devletimiz ve Beleiyemiz elini taşın altına koyarak, deprem riskine karşı dönüşümü başlatmak için önemli bir karar almıştır. Gemliklilerin hayatından daha önemli bir şey var mı? KHK’den kimse başka bir anlam çıkarmasın” dedi. Vali İzzettin Küçük, Gemlik’in önünün de talihinin de açıldığını bildirerek, Gemlik’in değerinin 4-5 kat daha artacağını sözlerine ekledi.

İlçe Müftüsü Mehmet Reşat Şavlı’nın okuduğu duanın ardından TOKİ temelleri protokol üyeleri tarafından atıldı

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon Bursa Masaj