SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

GEMLİK GİRESUNLULAR DERNEĞİNDEN TRT’YE TEPKİ

GEMLİK GİRESUNLULAR DERNEĞİNDEN TRT’YE  TEPKİ
Bu haber 08 Şubat 2017 - 19:12 'de eklendi ve Gemlik.

Gemlik Giresunlular Derneği Başkanı Durmuş Uslu,TRT’de yayınlanan belgeselde Giresun’un milli kahramanı Topal Osman Ağa için ‘cahil, katil, tuzakçı’ ifadeleri kullanılmasına üzerine ‘Bu saygısızlığı yapanların peşini bırakmayacağız” dedi.

2 Şubat Perşembe günü TRT kanalında yayınlanan Ali Şükrü Bey‘in ölümünün işlendiği, Muharrem Coşkun ve Oral Çalışlar’ın konuk olarak katıldığı belgeselde, Topal Osman Ağa için “cahil, katil, tuzakçı, içkici” ifadelerine yer verilmesi nedeniyle   Gemlik Giresunlular Derneği olarak ve ÇANAKKALEYİ İDRAK EDEMEYENLER AFYON DOĞANLAR SİVRİ TEPESİNİ İDRAK EDEMEYENLER SAKARYA İZMİRİ İDRAK EDEMEYENLER MİLİS YARBAY TOPAL OSMAN AĞAYI ANLAYAMAZ. BU MİLLETE VATAN BIRAKANLARA DİL UZATMAK ONLARI KÜÇÜMSEMEK İTİBARSIZLAŞTIRMAK. GEÇMİŞTE ERMENİLERİN RUMLARIN YAPAMADIKLARINI YAPMAYA ÇALIŞMAK BU NEDENLE TRT.den özür bekliyoruz.

Devletin kanalında tarihi gerçeklerden uzak olarak, Milli Mücadele kahramanı Osman Ağa’ya yönelik “Tuzakçı, katil, cahil…” ifadelerinin kullanılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Başkan Durmuş Uslu, Kurtuluş mücadelesine iki gönüllü alayla katılan Osman Ağa ve arkadaşları beş bin kişiyle gidip, 250 kişiyle dönmüştür. Milli Kahramanımız Gazi Yarbay Osman Ağa’ya zaman zaman saldırılar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesinin de maalesef devletimizin kanalı olan TRT belgeselde yaşanması bizleri ve Giresunluları derinden yaralamıştır” dedi.

Gemlik Giresunlular Dernek Başkanı Durmuş Uslu, “Türk kurtuluş savaşının önemli kahramanlarından 42. ve 47. Gönüllü alaylarının kurucusu Giresunlu Gazi Yarbay Topal Osman Ağa’yı Türk Milletinin gözünde kimse değersizleştirmeye çalışamaz. Bizler Giresunlular olarak bu saygısızlığı yapanların peşini bırakmayacağız. Bu saygısızlığı yapanlar Yüce Türk Mahkemeleri tarafından vereceği kararla gerekli cezayı bulacağını bilmesini isteriz’ diye ifade etti.

Topal Osman Ağa

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Giresunlulardan oluşan muhafız kıtasının komutanı. Kurtuluş Savaşı’nda yararlıklar göstermiş; 1923’te Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey suikastı nedeniyle hakkında yakalanma emri çıkınca güvenlik güçleri ile çarpışarak hayatını kaybetmiştir

Osman Ağa Giresun’da 1918 yılından belediye başkanlığı yapmış. 1. Dünya Savaşında Osmanlı Devleti yenilince imzalan Mondros Ateşkes antlaşmasından sonra Doğu Karadeniz’de Pontus Rum Devleti kurmak isteyen Rum çeteleri ile savaşmıştır. Bu bölgede Rum çetelerini etkisiz hale getirmiştir.  Kurtuluş Savaşı ateşi Anadolu’a yandığında Giresun’dan 42. ve 47. Gönüllü alayları kurularak Gazi Yarbay Topal Osman Ağa önderliğinde savaşa katılmıştır. Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve Gazi Osman Ağa komutasındaki gönüllü alaylarımız isyanların bastırılmasında ve düşmanın Sakarya savaşında mağlup edilmesinde, Başkomutanlık Meydan Muharebesinin kazanılmasında, düşmanın İzmir’e sürülerek denize dökülmesinde büyük kahramanlık göstermişlerdir.”

Topal Osman Ağa için 1925’te Giresun Kalesi‘nin en yüksek noktasına masrafları bizzat Mustafa Kemal Paşa’nın şahsi malvarlığından karşılanan bir anıt mezar yaptırılmış ve naaşı buraya nakledilmiştir.

1883 yılında Giresun’da dünyaya geldi. Babası, Feridunzade ailesinden fındık ticareti ile uğraşan Hacı Mehmet Efendi’dir. Gençliğinde aile işlerine yardımcı oldu, bir kereste fabrikasına ortak oldu; evlendi ve iki oğlu oldu.

1912’de Balkan Savaşına Giderken

Balkan Harbi‘nde Osmanlı ordusuna gönüllü olarak katıldı; Çatalca cephesinde savaştı. Bu savaş sırasında sağ diz kapağından yaralandı; topal kaldı ve “Topal” lakabını böylece edindiği öğrenildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon