SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik
Zübeyir Bayrakdar

ELEŞTİRİ-YORUM

ELEŞTİRİ-YORUM
Bu haber 07 Kasım 2018 - 4:11 'de eklendi ve Gemlik.

TARAFSIZ DEĞİLİM, TARAFIM DAHA GÜZEL GEMLİK.

Geçmişte bilindik ulusal gazetelerde isimsiz EDİTÖRLÜK yaparak İstanbul ikametimiz tabiri caizse maceramızı sonlandırdık. Gemlik’te doğduk, büyüdük az olsun samimi olsun ama memleketimize katkımız olsun diyerek çıktık yola.

Mutsuz değilsem de mutlu da değilim. İstanbul da bu işler büyük kitleye ulaşıp verimli sonuçlar doğuruyordu, Gemlik mi? Sabredin yazıyorum.

ZÜBEYİR BİN AVVAM rumuzu ile kişisel sayfamdan yola çıktım. Müthiş güzel öğretmenler tarafından yetiştirildim, dahası da olurdu da bizde yükseklik korkusu vardı. Ayaklarım yere bassın diyerek yükselmeyi Red ettik.

Bilen bilir ŞAİRHAN sıfatı ile güzel şiirlerim vardı. Tabii bir zamanlar.
“-Hacı senin kalem kuvvetli.” diye ara gaz çekenler de çabası. Şiirlerim başka isim altında şarkıcılara, türkücülere satıldı. Toy-um nereden bilirdim ki tescil işlerini. Soğukluk o soğukluk bitti rüya oysaki bir kitap da ben yazmak isterdim Cihan-ı Edebiyata.

” – Konu nerede kaldı Zubeyir!!!”

Burda burda bir yere gittiği yok. Sabredin diye o yüzden baştan söyledim.

Ulusal basında isimsiz yazılarım olmuştu demiştim. Yerel de bu işi isimsiz bir haber sitesinde İSİM İMZAM ile yaparım dedim. İstanbuldan Gemlik harika gözüküyor. Gemlikliler bilmez. 🙂
Ankaradan ise harika yanında Beyoğlunun arka sokakları gibi kalır. Ankara’daki ilgililer de “TAMAM” gözüyle bakar.

İş GEMLİKLİ olunca değişiyor babacım.
Öyle harikalar diyarı değil memleket.

ZEYTİN de dünya markası GEMLİK; Zeytin üretim hal-i Orhangazi ilçesinde, Zeytin ise Suriye den gelmekte.
Kahraman Şanlı Ordumuz Suriye de ZEYTİN DALI HAREKATI düzenlemişti malumunuz.
Aklıma takılan BU İSİM neden koyulmuştu.
Ordumuz TÜRKİYE’den Zeytin Ağacı mı götürdü yoksa amaç oradaki zeytinler nasıl ithalat için uygun mu diye bakmaya mı gitti?
Kahraman Ordumuz elbet de bu amaç ile oraya götürülmez ama bu iş siyasi bir askeri harekat dolasıyla İSİM önemli. ZEYTİN DALI OPERASYONU ismi de haliyle manidar gelmekte. Yanlış düşünüyorsam da uyarıya açık bir ifade.

Yerel pencereye dönelim şimdi. Yerel baktığımız da en basiti ZEYTİN HALİ Gemlik dışında işi ne? Gemlik’te alan mı yoktu yoksa bu işin BELEDİYELİK, BÜYÜKŞEHİRLİK sorunu mu vardı. Sırayla devam edelim. İSTANBUL-İZMİR otobanı yapıldı. İyi yapıldı hoş yapıldı da en verimli ZEYTİN arazilerinin üstünden geçmesi mecburi miydi? Oysaki YOL Mühendisleri düz ve yumuşak toprak üzerine yapılan yolun daha maliyetli, zor ve yavaş ilerlediğini bilmeleri gerek. Acaba söylediler de dinleyen mi olmadı? Bitmedi, biter mi!!!
Birde ZEYTİN hastalıkları aldı başını gidiyor. Gitse yine iyi gittiğide yok, hastalık kronikleşti resmen. Sebebi tartışılıyor. “-BABACIM CARGILL KURULDU HASTALIK BIRAKMIYOR PEŞİMİZİ.” diyenler var, öteki masaya döndüğümde “-ZEYTİN İLAÇLARI BİLDİĞİN ZEHİR, ZEHİRLİYOR AĞAÇLARI.” denilmektedir. Ama sadece deniliyor. Makamlardan ses yok. Ulusalda YOL KÖPRÜ FURYASI, Yerelde ÇAY SİMİT SOHBET FURYASI.
Yerel taraflar şimdi,”- Hobaa halkın içinde halk ile olup halkı dinliyoruz, yapma be güzel kardeşim. Gel seni de dinliyelim, geldin de biz mi dinlemedik.” diye iç geçiriyor muhtemeden. Yooook sevgilerimi gönderiyorum o yeter o meclise. Türkü söylesem elbette gelir dinleyin melodi mi derdim. Nasıl olsa Aşk başkadır Kasım da, Kazma kürek yaktırır 31 Mart da.

ZEYTİN konusu uzar aslında yeter ki yazılmak istensin dertler, Çağlayan olur kalemler.

Yoruldunuz mu? Oysa ki sadece ZEYTİN den bahsettim. Neyse bir çay molası yapın, ağzınız kurumasın. demlikler soğumasın.

*** *** ***

Gemlikli amatör şair bir abimiz vardı. “-Martıları seyrediyorum penceremden,
Melodileri ile dalıyordum rüya-i deryaya.” diyordu. Artık demiyor. Ölmedi de. Martı ithal edebiliyor muyuz diyor.

BALIK!!!

Denizi olup da balığı olmayan, Tarımı olmayıp Tarım Müdürlüğü olan yegane memleketimiz GALAKSİ de tek.
Gülmeyin!!! Hangi gezegendi o su bulunan, o gezegende BALIK yaşam çalışması yapılıyordu. Su varsa Balıkta olmalı. Bizde deniz var BALIK HALİ yok.
ZEYTİN Hal-i yok Orhangazi de,
Balık Hal-i yok Bursa/Merkez de,
Gemlik’te HAL yok, hal kuracak DERMAN nerede. Balık OMEGA barındırdığı için zekaya birebir faydası tartışılmaz. Balık hali eksikliğinden mi?, OMEGA eksikliğinden mi bilinmez Gemlikli yöneticiler ve Gemlik’i yöneten İL’dekiler bu eksikliği, ihtiyacı mı unutuyor yoksa Gemlik’te deniz olduğunu mu? Şimdi Gemlik’te BİLİM ADAMI da yok ki araştırsın!!!

*** *** ***

ULAŞIM…
Gemliğin Zeytin, Balık, Hastane, Ulaşım olarak en temel ihtiyacı da ne yazık ki problem tabi en temel derken dahasını saymak yazımın okunmasını zorlaştırır. O kadar çok ki, bir ara ( iki hafta) ne yazsam diye kafam karıştı.

Ulaşım da sorunun şikayetler üzere Belediyenin Burulaş ile protokol imzalamasına gitti. Gitti derken iş çözüldü demiyorum. Pek bir yaptırım olmadı, yine aynı rüzgar esiyor.
Bu sorun o kadar boyuta çıktı ki; Belediye başkanı Refik YILMAZ Bey’in aile fertlerine sözlü saldırıya kadar gitti. Yapılan bu saldırıyı kınıyoruz elbette lakin bu problemle de yaşanmaz.
Çözümde problem yok edilmeye gidilir, ayağı kırılmış bir insana aspirin ne kadar faydalı ise sorunun temeli olan Burulaş ile protokol vatandaşa o kadar faydalı. Kangren kaçınılmaz.
Çözüm Alternatif ulaşım teknikleri, Burulaş mı izin vermiyor. Burulaş Gemlik ten gitmeli. Üçüncü şık mı? Onu zaten vatandaş SANDIKTA OY-lıyacaktır.
İNEGÖL-MUDANYA-ORHANGAZİ de ilçe burulaşın giremediği memleket Orhangazi. Çözüm metodu için başvurulabilir bence.

Yok yok bu sefer ben yoruldum. Cep telefonu ile makale yazmak kolay değil.
Hastane olayına girersen muhtemeden hatun evden kovalıyacak gece gece sabaha kadar makale yazılır diye. Çay olsaydı da içseydik keşke.

Herkese güzel, mutlu, sağlıklı neşe dolu günler dilerim. Kırılan varsa kırılmasın, 31 mart da geçer nasıl olsa. Sayılı gün tez biter. Kalın sağlıcakla.

GEMLİK HABERCİ EDİTÖRLÜĞÜ
ZÜBEYİR BAYRAKDAR

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon