SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

ÇİMTAŞ’TA KIYIM BAŞLADI

ÇİMTAŞ’TA KIYIM BAŞLADI
Bu haber 03 Şubat 2017 - 15:58 'de eklendi ve Gemlik.

 

MİB’DEN ÇİMTAŞ ÇALIŞANLARA DESTEK: AVUKAT DA DAHİL HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIRIZ!

Çimtaş patronu kıyım yapıyor. Bahane hazır: Proje alamadık başka çaremiz yok diyor. Bu bir bahane. Ama geçerli değil. Kış ortasında onlarca insanı işten atmak kabul edilemez.
Ama TM suskun.
Arkadaşlar! İş yasası der ki, işten çıkarmada daralma vb. bile olsa patron işten çıkarmaya son çare olarak başvurur. Başka bölümler, varsa başka fabrikalara göndermek de buna dahil…
Yani bu demektir ki dava yolu açıktır!
TM kılını kıpırdatmıyor çünkü patronun uşaklığını yapıyor.
Ama siz buna kanmayın. Direnin, hiçbir şey yapmıyorsanız, dava açın.. Nasıl yapalım diyorsanız MİB’e başvurun, avukatlarımız size yardımcı olacaklardır…

***
ALIN SİZE HUKUK BU KONUDA NE DİYOR?

Yargıtay’ın vermiş olduğu kararların hemen hemen tümünde işverenin işyerinin yönetiminde tek yetkili olduğu ve işyerinin yönetimi için işletmesel kararlar alabileceği ve bu işletmesel kararların mahkemelerce denetlenemeyeceği öngörülmüştür.

Yani işveren çaıştırdığı bir işyerinin tümünü veya bir bölümünü keyfi bir şekilde alabileceği bir kararla kapatabilir. Mahkemelerce işverenin aldığı bu kararın makul olup olmadığı tartışılamaz. Çünkü ekonomik büyüklüğün sahibi olan işveren bu büyüklüğü yönetmekte serbesttir.

Ancak işverenin aldığı bu işletmesel kararlar işçilerin iş akitlerini etkilemeye başladığında Yargıtay’ın mahkemelere verdiği denetleme yetkileri de gündeme girmeye başlar.

Örneğin Yargıtay’a göre işyerinde bir bölümü kapatan işverenin o bölümde çalışan işçilerin iş akitlerini derhal feshetmeye hakkı yoktur. Çünkü Yargıtay’a göre fesih son çare olmalıdır. Örneği açıklamaya devam edersek bölümü kapatılan işçinin öncelikle işyerinde hemen veya kısa bir eğitim ile başka bir bölümde çalışıp çalıştırılamayacağı araştırılmalı ve böyle bir imkan varsa işçinin sözleşmesinin feshi yerine işçinin emeği o bölümde değerlendirilmelidir.

Eğer işçinin çalışacağı bir başka bölüm yoksa, alınan işletmesel kararın arkasında işçilerin haklarını zedeleme amacının olup olmadığı denetlenmelidir. Yani sendikal bir sebeple işçilerin çalıştığı bölümü kapatan işverenin, kısa bir süre sonra o bölümü tekrar açması veya o bölümde yaptığı işleri daha önceden kendisine bağlı çalışanların çalıştığı başka bir işyerine taşeron olarak vermesi alınan kararın gerçek durumu yansıtmadığının ispatlanmasına ve iş akdinin geçerli sebeple feshedilmemiş olmasına sebep olur.

Yargıtay 7.Hukuk Dairesi 18.02.2013 tarihinde 2013/1190 E ve 2013/1212 K sy vermiş olduğu kararında da; yukarıda yazılı olan prensipleri tekrarlamış ve çalışılan bölümün kapatılmasını geçerli sebep olarak gören İş Mahkemesinin kararını;

Davacının yargılama sırasında verdiği 22.10.2012 havale tarihli dilekçede, 13.2.2012 tarihinde Akaryakıt Dışı Satış Müdürü, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Saha Satış Müdürü, 22.3.2012 tarihinde Orta Anadolu ve Karadeniz Bölge Saha Satış Müdürü, 10.4.2012 tarihinde Kurumsal Filo ve Kart Satış Departmanı Saha Satış Müdürü, Ege ve Akdeniz Bölge Müdürlüğü Saha Satış Müdürlüğü, 13.6.2012 tarihinde Orta Anadolu ve Karadeniz Saha Satış Müdürü kadrosuna eleman alındığının bildirilmesi karşısında işe alınan müdürlerin görevleri ile davacının nitelikleri karşılaştırılıp davacının alınan bu müdürlerin yerine ikame edilip edilemeyeceği, aralarında işletme yönetimi uzmanı, insan kaynakları uzmanı ve hukukçunun bulunduğu bilirkişi heyeti ile birlikte işyerinde keşif yapılarak, davalının fesihte dayandığı işletmesel kararın uygulanıp uygulanmadığını, sigorta bildirgelerinin temin edilerek işyerine fesih öncesi ve sonrasında davacının çalışabileceği pozisyona işçi alınıp alınmadığı, davacının başka bir yerde değerlendirilme imkanı bulunup bulunmadığı, yalınlaşma sonucunda davacının çalışabileceği, özgeçmişinde belirtilen niteliklerine uygun kadroların olup olmadığı, başka bir deyişle feshin son çare olması ilkesine uygun davranılıp davranılmadığı konusunda rapor alınarak sonuca gidilmesi gerekirken eksik araştırma sonucu yazılı gerekçeyle feshin geçerli nedenle yapıldığı sonucuna varılarak davanın reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.

gerekçeleri ile bozulmuştur.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon