SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Çile Gemlik otobüsüm çile

Çile Gemlik otobüsüm çile
Bu haber 15 Ocak 2018 - 20:00 'de eklendi ve Gemlik.

Bir haberci olarak ilçede en fazla beslendiğim, ilçenin nabzını yokladığım alanın belediye ve kooperatif otobüsleri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Emeklilerin, öğrencilerin, dar gelirli yoksul yurttaşların yoğunlukla kullandığı belediye ve kooperatif otobüsleri, halkın nabzını tutmak adına en önemli ‘kamusal alan’lardan biridir diyebilirim. Her gün farklı bir hikayeyle, farklı bir tartışma ortamında bulabilirsiniz kendinizi…

Yine bir sabah işe gitmek için bindim belediye ve kooperatif otobüsüne… İçerisi tıklım tıklım… Çoğu yaşlı ve ayakta yolculuk ediyorlar. Sabahın erken saati ve ‘pazartesi sendromu’ ile birlikte uykulu, bitkin, yılmış bir halde kapitalist sistemin çarkları içerisinde ezilen suratlarla yol aldık…

“Belediye otobüslerinde Gemlik Bursa hattı unutmayı başarmışlar: otobüsler tıklım tıklım daima dolu, kaptanlar sürekli bildik cümleyi tekrarlar dururlar: ilerleyelim beyler, inenlerin yerini dolduralım lütfen! İş çıkış saatlerinde ise otobüs bekleyenlerin oluşturduğu kuyruğun uzunluğu ikiye katlanıyor. Otobüsün dolması halinde ise vatandaşlar, bir sonrakini beklemek zorunda kalıyor. Yoldan alınan yolcularda var.

Bugün bize akıl vermeye çalışan Otobüslerin kooperatif başkanı şöyle bir açıklaması var  Otobüsler tıklım tıklım olmasının sıkıntısı bizden kaynaklanan bir şey değil diyor. Bunların sorumlusu burulaş ve belediyedir bizden kaynaklanan sorun yoktur cevap veriyor. Sorduğum soru şu Otobüsler dolmadan 5 ile 10 yolcuları durakta bekleyen için alırsınız dedim ona biz  karar vermiyoruz burulaş ve belediye karar verir dedi.  Sizde tepkinizi gösteriniz dedim  o kadar  kolay mi  tepkisi verdi. Siz önce haberciliğinizi sorgulayın  v.s v.s cümleler ve artistlik cümleler, Yanı arkadaşlar ve abilerim kimse kimseyi düşündüğü yok, ne Belediye, burulaş nede kooperatif, herkes yeni dönemde de rol kapma, ekranda olma, kendi reklamını yapma peşinde…

 

SÖZ VATANDAŞTA

* Ahmet K. (Öğrenci): 

İnsanlar tıklım tıklım yolculuk yapıyor. Yıllardır bu şekilde. Herkes otobüste yapış yapış olduğu için bir kavga çıkması an meselesi. Her gün bir kavgaya şahit oluyorum.

*….. (Öğrenci): 

Ve  isim vermeyen bir bayan üyemiz.

Üniversite öğrencisiydim. Her sabah okuluma erkenden kalkip Gemlik’e kalkan otobüse yetişmek için hazırlanırdım. Otobüs duraği bize 3 durak sonra geliyordu. Sırada beklerken hep erkeklerin bakışlarına maruz kaliyorum. Otobüs gelince biniyordum ve en arkaya gidiyordum çünkü hadi geçsenize ne bekliyorsunuz ortada dkye tepki veriyorlar. Sırf kendimi korumak için hep ortada duruyordum. Bir gün yine en arkaya gittim. Yanımda hep ayni binen bayanlar vardi. Otobüs gidiyor tıklım tıklım neredeyse bayılıcam neyse ki 3 durağım var. Sabrediyorum. Bir adam bindi böyle 45 yaşlarında sürekli bizim kadınların tarafına yönelmeye çalışıyor. Kadın bu adam niye geliyor dedi aklımdan taciz edeceği dokunacağı asla geçmedi. Dışarıya bakıyorum. Adam yanımda duruyor. Sırtımda 5 kg çanta kendim bir de hava kış o düşüncelerle dalmışım sınav haftam. Adamın eli bacağımda geziniyor ve ben farkında değilim. Öyle yavaş yapıyordu ki kafamı eğip baktığımda anladım birinin bacağımda eli olduğunu. Napıyorsun sen dedim adam kafasını cevirdi. Ne yapıyorsun sen diye yine tekrarladım. Kıçını döndü resmen. Sinirim bozuldu o an ki Psikolojiyle gülmeye başladım öfkeli öfkeli kimse mi napiyor o herif demez. İnsan özür diler dedim safim ya tam safim. Ben herhalde seni taciz ettim dedim inerken dik dik baktım ama arkamdan iner diye odum koptu. Böyle azgın insanlar var bir de böyle otobüslerde susup ses çıkarmayanlar o gün bugündür çanta mi hep bacağımı kapatacak şekilde koyuyorum.

* Merve A. : Otobüslerde balık istifi yolculuk yapıyoruz. Özellikle otobüsten inerken zor oluyor. Ayakta olduğunuz zaman tutunacak bir yer bulamadağınızda düşme tehlikesi yaşıyorsunuz. Durakta ve otobüste bir sürü insan beklerken bir otobüs daha gelse sorun çözülecek ama insanların çilesi devam ediyor.

 

* Hatice D.: 2 yıldır Bursa’da ikamet ediyorum. Üniversiteye  burada başladım ve otobüs çilem başladı. Üniversiteye  başlayan metro çalışması olsa da bu çileden kurtulsak.

* Şeyma E.: Yaklaşık dört aydır Bursa otobüsü kullanıyorum fakat her sabah otobüs tıklım tıklım dolu  olduğu için çoğu zaman alamıyor. İş yerime giden tek otobüs varken iki vasıta hem ekonomik olarak hem zaman olarak istafa giriyor. Bursa otobüslerin sayısının arttırılması ve Dk suresi azaltılmalı . Benimle bu çileyi çeken çok fazla insan ve bilhassa yaşlılar var.

*  Nilgün S.:  Yeni mezarlık tarafında oturmaktayım benim şikayetim Dereboyun’a tek bir otobüs var  2 saatte bir geliyor başka yok ve dönüş de bu otobüsle kaçırdın mı çile ilgililerden rica ediyorum lütfen otobüs saatlerini 30. Dakikada  bir yapalım sayın yetkililer.

* Ayten V.:   -Gemlik- Bursa üzerinde görev yapan şoförlere lütfen artık müdahale edin artık bir kere kendiniz seyahat eder misiniz acaba o otobüslerde? Tıklım tıklım oluyor ve biz işimize gitmek için onlara binmek zorundayız  bu şikayetim emin olun bir sürü insanın şikayetidir. İnanmıyorsanız bir kere masa başından kalkıp da ya da özel aracınızdan bir zahmet bir kere ödün veriniz de bakın bakalım buradaki insanların çilesine. İnsan parasıyla rezil gibi seyahat eder mi? Biz olmasak sizde orada iş bulamazsınız farkına varın artık bunun.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon