SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Belediye hisseleri sattı, Gemlik işçileri kapıda

Belediye hisseleri sattı, Gemlik işçileri kapıda
Bu haber 20 Mart 2017 - 20:09 'de eklendi ve Gemlik.
Türkiye’nin ilk özel limanı olan GEMPORT’ta iş akitleri fesh edilen 4 Liman İş Sendikası Gemlik yönetimi kurulu üyesi yönetici dün yaptık ları basın toplantısında işvereni suçlayarak, “Hak hukuk ve yasa tanımaz tavırların hesabını yargı önünde vereceksiniz” denildi.   Gemport’tan atılan sendikacılara ise destek CHP’li ve MHP’lilerden geldi.
Dün, saat 14.30 da Atatürk Kordonu’nda bir kıraathanede yapılan basın açıklamasına, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, MHP İlçe Başkanı Osman Durdu, Gemport’lu işçiler ve atılan işçi ler ile çok sayıda CHP’li katıldı.
Atılan işçiler adına okunan basın açıklamasında, Yıldırım Holding’de işçi kıyımının devam ettiği, bunlara şaşırmadıkları  sermayenin her zaman kendi çıkarlarını öne aldığı  belirterek, “Biz emekçiler de hak ve çıkarlarımızı korumak ve yaşamsal ihtiyaçlarımızı genişletmek için mücadele ederiz.” diyerek, Liman İş sendika sına aday olduklarını ancak işveren ve Genel Merkezden çok baskılar gördüklerini söyledi.
İşverenin kongreye gelerek tarafını belli ettiği de iddia edildiği basın açıklamasında “Her şeye rağmen işçi arkadaşlarımızın seçimleri bizden yana oldu. Gerçek sıkıntılarımız bundan sonra başladı. Seçilmiş bir yönetim olarak kanuni bütün hükümlülüklerimizi yerine getirip çalışmalarımıza başladık. Ne var ki yasa ve kanun tanımaz işveren, sendika genel merkezini de arkasına alarak bizleri tasfiye etmek için olanca gücünü kullanıp çeşitli mobing dahil her türlü yöntemi uygulamadı. Tüm iyi niyetli ve çalışma barışı adına yaptığımız bütün girişimler yok sayarak görüşmeyi bile kabul etmedi.” denildi. Sendika adına yapılan açıklamada, ilk olarak eksik hakların alınması için konuyu yargıya taşıyan işçilerin davalarının geri çekmesi yönünde tehditler alındığı, baskı uygulandığı belirtilerek, bunların ardından davaları çekmeyen 4 kişinin iş akitlerinin feshedildiği belirtildi.
Ardından 7 işçinin daha çıkarılmasının izlendiği belirtilen açıklamada, işverenin Genel merkezi araya sokarak, sendikacıların yöne timden istifa etme sini sağlamaya çalıştığı iddiaedilerek, “Genel Merkez bir gece yarısı mesajı ile baş temsilciyi görevden aldı. Ertesi gün şube başkanı ve diğer yöneticileri görevlerinden alındı, işveren iş akitle
rimizi feshetti” denildi.
Açıklamada, “Bizleri işyerinden uzaklaştırarak işçiler üzerindeki emellerine ulaşamayacaklar. Bu, hak hukuk ve yasa tanımaz tavrınızın hesabını yargı önünde ve Gemlik halkının vicdanında vereceksiniz.” denildi.
ALTACA, “YAPILAN KABUL EDİLEMEZ”
CHP Bursa milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, ise yaptığı konuşmada, Gemport’ta haklarını arayan işçilere yapılanın hukuka, demokrasiye, insan haklarına ve seç me, seçilme haklarının kullananların işlerinden olması nın kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bu haksızlıkların takipçisi olacağız.” dedi.
CHP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ise konuşmasında, Gemport’ta yaşananların ilk değil son da olmayacağını belirterek, “Sadece Yıldırım Holding’te değil Türkiye’nin pek çok yerinde aynı haksız uygulamalara muhatap olan, maruz kalan  işçi arkadaşlarımız var. Aynı ortak  kaderi paylaşıyor lar. Ama en büyük görev de bu gün işten çıkartılmamış olan işçilere bu arkadaşlarına sonrada onların hemşehri hukukuyla bağlı olduğu bizlere bir görev düşüyor. Bu işin sonu gelmez işçiyi maruz bırakan zihniyet, yarın Gemlik de sıkıntıya düşürecek iş ve işlemleri tesisi etmeye devam edecektir. Bunu denediler” dedi.
Sertaslan, Yıldırım Holdingin özelleştirme ile geldiklerini termik santral yapmak istediklerini, Gemliklilerin duyarlılık göstermesi sonucu amacına ulaşamadığı, daha sonra yanıcı patlayıcı yakıcı bütün ürünleri depolama istediklerini ayrıca bunu kapasiteyi artırarak yapmak istediklerini belirterek, “Gemlik gün bir araya gelmeseydi, bunu da yapmış olacaktı. Hala bu risk devam ediyor. Karşımda güvenliğimizi tehdit edip, etmediği endişesi olan işletme, bugün her şeyi bir tarafa bırak tı, en son Belediyenin yüzde 13.49’lük hissesini de satıp aldıktan sonra bugünde  böyle bir uygulamayı yaptı. O satış kararı Belediye Meclisinin gündeminden geçmeseydi Belediyeye ait hisseler satılma saydı, bekli de Gemlikli yurttaşla rın hakkı olan belediye hisseleri bu arkadaşlara bu muamelenin yapılmasına da engel olacaktı.
Bu işi ya hep beraber ya kurtara cağız, ya sonunda hep birlikte yok olacağız.” dedi. Sertaslan, konuşması işçilerin sloganları ile tamamladı.
DURDU, SONUNA KADAR YANLARINDAYIZ
Daha sonra konuşan MHP İlçe Başkanı Osman Durdu ise yaptığı konuşmasında, Yıldırım Holding’in Gemlik’e karşı, Gemlik halkını yok sayan bir politika takip ettiğini, Gemlik’in nimetlerinden hak etmediği bir şekilde azami bir şekilde istifada ettiğini, vatandaşa külfet bıraktığını bunun kabul edilir bir durum olmadığını söyledi.
CHP ilçe Başkanlığı ile birlikte mücadele ettiklerini belirten Durdu, aldıkları sonuçlar bulunduğuna dik kat çekerek, “Gemlik’in yaşanabilir bir ilçe olmasını istiyoruz. Şayet bu böyle giderse bu sermayenin emek tanımaz, halk tanımaz saygısız bir tavrı devam ederse, endişem o ki, Gemlik çok güzel bir Körfez şehri yaşanılmaz biri hal alacak, bugün burada gezdiğimiz sahiller muhtemelen konteyner depolama sahası olacak. Bu konuda en büyük sorumluluk şüphesiz merkezi yönetimlere ve yerel yönetimlere düşmekte. Maalesef gerek merkezi yönetim, gerekse yerel yönetim bu konunda gerekli hassasiyeti ve duyarlılığı ve iradeyi  göstermediğine hepimiz şahidiz. Bu
anlamda biz Gemlikli hemşerilerimizin ve işçi arkadaşlarımızın sonuna kadar yanında olduğu muzu ifade etmek istiyorum.” dedi
 Yalçın Fındık: Gemlik Gübrede nasıl kıyım veriyorsa, Gemlik Gemport’a kıyımlarda başladı. Buna yetki veren kim  Tabii ki devletimiz  beleş Gemport ve Gübre  aldı.  Belediyenin hisselerini aldı. Bütün bunlara göz yuman kim?  ve Gelelim bizim Gemlik Ak parti’e   siz neden yoktunuz siz ancak boş  işlerimi yaparsınız.  Allah aşkına  sen iktidar partisin gücünü ortaya koy, ortaya koy, Sadece mazlum insanlara ezilmesin  gücünüz  sadece masumlara mi Yetiyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon