SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Akparti hükümeti Fatih Mehmet Güleri, Haklı buldu

Akparti  hükümeti Fatih Mehmet Güleri, Haklı buldu
Bu haber 14 Eylül 2017 - 11:50 'de eklendi ve Gemlik.
 Akparti hükümeti bakanlık tarafından  Haklı bulundu.  Gemlik’in Eski Belediye Başkanı   Fatih Mehmet Güler’e 325 bin lira tazminat ödeyecek. Eski Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, görevin’den haksız ve hukuksuzca uzaklaştırıldığı için İçişleri Bakanlığı’na açtığı  tazminat davalarının ilkinde toplam’da 325 bin lira tazminat kazandı.
Eski CHP Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, 2011 yılında belediyede açılan yolsuzluk soruşturması nedeniyle Savcılığın istemi ile İçişleri Bakanlığı’nca görevinden alınmış, bir daha görevine iade edilmemişti.
HAK ARAMAK İÇİN BİSİKLETİYLE
ANKARA’YA GİTTİ
Görevinden alındıktan sonra hukuk mücadelesi başlatan Fatih Mehmet Güler, birçok basın toplantıları düzenledi, görevden alınmasının hukuksuz olduğunu iddia etti. Bisikletiyle Ankara’ya kadar giden Güler, Türkiye’de ilk kez farklı bir hak arama yöntemi ile kamu oyunda adını duyurdu.
YARGIYA BAŞVURDU
Fatih Mehmet Güler, görevden alınmasından sonra kendine yapılan hukuksuzluğun giderilmesi için yaptığı başvurulara olumlu yanıt alamayınca mahkeme kararlarına dayanarak açtığı tazminat davasını’da kazandı.
Güler, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararın hukuksuz olduğu yargı kararlarıyla’da kesinleşmişti. Bu konuda, yerel mahkemenin kararı vardı. Bakanlık hakkında tazminat davası açtım.
Bursa 2. İdare Mah kemesi 2016/216 E., 2017/1184 K. Sayılı kararı ile İçişleri Bakanlığı 8 Kasım 2012 ve 17  Şubat 2014 tarihleri arasındaki haklarım nedeniyle; 225 lira maddi, 100 bin lira manevi olmak üzere, toplam 325 tazminat ödemesine, ayrıca bu hukuksuz uygulama ile yaklaşık 14 ay geç emekli olmasına sebebi yet verilmesi nedeniyle, alamadığım 14 aylık emekli maaşının ödenmesine, karar verdi.
Mahkeme tespit edilen bütün ödemelerin yasal faizi ile birlikte yapılmasına, Karar verdi. Bu karar ile yapılan hukuksuzluğun devlete maliyeti avukatlık ücretleri ve yasal faizlerde dikkate alındığında yaklaşık 500 bin lira. Yani ortada 500 bin kamu kararı var. Hatırla nacağı gibi, görev’den hukuksuzca uzaklaştırılmamı sağlayan Savcı  Serkan Nogay, Gemlik Başsavcısı Zekeriya Bayazıt, Gemlik Kaymakamı Bilal Çelik ve Bursa Valisi  Şahabettin Harput 15 Temmuz sonrası FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanmıştı. Bu ekip aynı zamanda Refik Yılmaz’ın Başkanvekili sıfatı ile 36 ay süresince hukuksuzca Belediye’yi işgal etmesine büyük katkı sağladı. Refik Yılmaz bu dönemde (Başkanvekili olmamasına rağmen) yaklaşık 400 bin lira maaş aldı. Haksız kazanç sağladı. İddialara göre, bu haksız kazancın içinden, kendine bu haksız kazancı sağlayan FETÖ’ye bağış ve yardımda bulundu. Aslında gerçek Kamu Zararı bu dönemde oluştu. Şimdi merak ediyorum;
Başkanvekili olmadığı halde, FETÖ tarafından Refik YILMAZ’ın maaş alması sağlanarak ortaya çıkan Kamu Zararı nedeniyle Yargı sorumlulardan hesap soracak mı?
Refik YILMAZ’ın elde ettiği haksız kazanç içinden FETÖ’ye yardım edip etmediği araştırılacak mı?”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon