SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Türkiye için ‘robotlu’ devrim hedefi

TÜBİTAK, Türkiye’nin Endüstri 4.0 dönüşümü için yol haritası hazırladı. Yol haritasındaki hedeflerde imalattan robotlaşmaya birçok hedef yer alıyor.

Türkiye için ‘robotlu’ devrim hedefi
Bu haber 09 Ocak 2017 - 20:58 'de eklendi ve Gemlik.

Türkiye, Yeni sanayi devrimini kaçırmamak adına Endüstri 4.0 için çalışmalar yapıyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından hazırlanan “Yeni Sanayi Devrimi Akıllı Üretim Sistemleri Teknoloji Yol Haritası” taslağında ortaya konulan hedefler kapsamında, bazı kritik sektörlerde somut adımlar atılması bekleniyor.

İŞTE ENDÜSTRİ 4.0 HEDEFLER

– İmalat sektöründe üretim hatlarının uzaktan bakımı, kontrolü ve güncellenmesine yönelik uygulama ve yazılımlar geliştirilecek.

– Beyaz eşya ana ve yan sanayisinde üretimden gerçek zamanlı veri akışı sağlayan, analiz eden ve bakımı optimal şekilde yönlendiren sistemlere geçilecek.

– Savunma, otomotiv ve kimya sektörlerinde verimliliği artıracak kestirimci bulut sistemlerinden yararlanılacak.

– Otomotiv, beyaz eşya ve savunma sektörlerinde farklı lokasyonlardaki hatların tek merkezden yönetilmesi sağlanacak.

– Beyaz eşya ana ve yan sanayisinde üretim ve montaj hatlarındaki uç cihazların birbirleriyle etkileşim içinde yönlendirilebilmeleri olanaklı kılınacak.

Siber tehditlere çözüm

– Beyaz eşya sanayisinde makinelerin operatör yüz/parmak izi bilgilerinin kaydedilmesi ve kullanıcı-makine performansının analiz edilmesiyle verimlilik artışı sağlanacak.

Beyaz eşya ana ve yan sanayisinde mevcutta kullanılan cihazların dönüşümüne ve güvenliğine yönelik paket uygulamalar üretilecek.

İmalat sektöründe bulut platformların kullanılması sırasında oluşan siber tehditlerin gerçek zamanlı tanımlanması ve bertaraf edilmesine yönelik yazılımlar geliştirilecek.

İmalat sektöründe operatör eğitimlerine ve arıza gidermeye yönelik artırılmış gerçeklik uygulamaları ile güvenlik çözümlerinden yararlanılacak.

Gıdada müşteri talebine göre üretim

Otomotiv ve elektronik sektöründe gerçek zamanlı analiz ve karar destek sistemleri kullanılacak.

Beyaz eşya ana ve yan sanayisinde uç nokta cihazların ve makinelerin kendi kendine konfigüre/entegre olmalarını sağlayan yapılar oluşturulacak.

İmalat sektöründe bulut platformların kullanılması sırasında oluşan siber tehditlerin gerçek zamanlı tanımlanması ve bertaraf edilmesine yönelik yazılımlar kullanılacak.

Gıda sektöründe müşteri taleplerine göre yönlendirilebilen üretim zincirleri oluşturulacak.

Makine imalat sektörüne yönelik kablosuz sensör ağlarıyla maliyet düşüşü sağlanacak

Otomotiv sektörüne yönelik üretim koşullarında (titreşim, yağ, kir ve benzeri) yüksek verimle çalışabilen sensörlerden yararlanılacak.

Robotlaşma hedefi

Otomotivde parça ayıklama, parça besleme ve boşaltma sistemlerinin tamamen robotik olarak yapılmasına imkan verecek algılama ve yönlendirme sistemleri kurulacak.

Yenilikçi yerli robotlar geliştirilecek (işbirlikçi/kolaboratif robotlar, maliyet etkin robotlar).

İmalat sektöründe öngörülü (Predictive) bakım/arıza tespit sistemleri kullanılacak.

Savunma, sağlık, havacılık ve uzay, kalıp, kuyumculuk, dental, otomotiv, elektronik sektörlerinde eklemeli imalat uygulamalarından faydalanılacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon