SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

Sahil’deki Çay bahçeleri yıkımına başlandı

Sahil’deki Çay bahçeleri yıkımına başlandı
Bu haber 08 Mayıs 2017 - 11:54 'de eklendi ve Gemlik.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı’nca İskele Meydanı’nda  denizin doldurulma  çalışmalarına  başlanması nedeniyle çay bahçelerinin de  yıkım çalışmaları başladı.
Atatürk Kordonunun başlangıç noktasından Çarşı Deresi’nin önüne kadar bölüm, deniz içinde doldurularak, iki kordonun bağlantısı sağlanacak. Çarşı Meydanı Projesinin bir ayağı olan “Gemlik Sahil Dolgu ve Çevre Düzenleme İşi”  Hükümet Konağı önünden, Belediye İskelesi girişine kadar olan alanda bulunan Milton, Mert, Beyza, Gurup Çay Bahçeleri yıkılacak.
Milton ve Mert Çay bahçelerinin kiracıları ile Hazinenin kiracısı olan diğer 3 çay bahçesi işleticilerine yıkım kararı daha önceden duyuruldu.
Ancak, işyerleri boşaltılmadı. Belediye’nin kiracısı olan Milton Çay Bahçesi işletmeci sinin Bölge İdare Mahkemesine açtığı dava sonucu yürütmenin durdurulmasına karar verilmişti.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Sahiller Daire Başkanlığınca ihaleye çıkan dolgu işini, CHP eski Milletvekili Kemal Ekin ci – Yamaçalı İnşaat Taahhüt Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi Ortak girişi mi almıştı. Yıkılan eski Ticaret ve Sanayi Odası binasının deniz kıyı sına şantiye kuran firma, işyerlerinin boşaltılması için aylardır bekliyordu.
ANLAŞTILAR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Sahiller Daire Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi yetkili eri ile Gemlik Belediye Başkanı ve çay bahçesi işletici esnaf biraraya gelmiş, boşaltma işleminin bir an önce yerine getirilmesi istenmişti. İşletmeci esnaf ise, kontratlarının devam ettiğini, yeni yapılacak düzenlemede kendilerine hak tanınması halin de boşalma sözü vermişti.
Belediye Encümeninin kiracılar hakkında karar almasından sonra ilk boşaltma cumartesi günü Milton Çay Bahçesi ve Düğün Salonu işleticisi Galip Kaygısız dan geldi.
Kaygısız, 1990 yılın dan beri işletmeciliğini yaptığı işyerini yıktırdı. Bu arada müteahhit firma da denizde dip temizliği yaptırmaya başladı. DLH KUM 1 gemisi ve Kazar VII deniz vinci, yıkımı yapılan Milton Çay Bahçe sinin önünde deniz dibini temizlemeye başladı. Yaz mevsimi öncesi yıkımı gerçekleşecek olan çay bahçelerinde oturan vatandaşların ne yapacağı bilinmiyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon