SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik

GEMLİK EKONOMİK YIKIMA UĞRAMIŞTIR

GEMLİK EKONOMİK YIKIMA UĞRAMIŞTIR
Bu haber 17 Ocak 2018 - 22:58 'de eklendi ve Gemlik.
OHAL kapsamında hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı KHK’nın Madde 13, GEÇİCİ MADDE 25’te ifade edilen “ Bursa İli Gemlik İlçesinin deprem tehlikesi altında bulunması ve İlçe sakinlerinin hâlihazırdaki yerleşim yerlerinden nakledilmesinin zorunlu bulunması sebebiyle” ifadesi Gemlik halkını ve Türkiye kamuoyunu şaşırtmıştır. Deprem tehlikesi gerekçe gösterilerek bir kentin taşınması bilim ile ya da akıl ile izah edilebilecek bir durum değildir. Eğer ifade edilen riskler bir kentin taşınmasını gerektiriyor ise Türkiye’de bulunan ve başta İstanbul olmak üzere şehirlerin %50’sinin taşınması gerekir.
Ülkemizin büyük bir bölümünün deprem riski altında olduğu bir gerçektir. Hali hazırda mevcut bulunan ve özellikle 1998 yılı öncesi yapılan yapıların deprem riski taşıdığı da bir gerçektir. Bu gerçek; yalnız Gemlik için değil  1. derece deprem bölgelerinde bulunan kentlerin hepsi için vardır. Bu sorun için 16.5.2012 tarih ve 6306 nolu kanun çıkartılmıştır. Bu kanunun amacı “afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir.” Ancak 696 nolu KHK 15.5.1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna dayanmaktadır. 696 nolu KHK’de ifade edilen sorunun çözümü ile ilgili 6306 nolu kanun varken yeniden KHK çıkarmanın ve kenti taşımanın teknik hiçbir izahı yoktur.
GEMLİK EKONOMİK YIKIMA UĞRAMIŞTIR
KHK ile depremin yapamayacağı kadar Gemlik yıkıma uğramıştır. Ekonomik ve psikolojik olarak tüm Gemlik perişan hale getirilmiştir. Bir takım gizli planlar uğruna on binlerce insanın ekmeğiyle oynamaya kimsenin hakkı yoktur.
Saadet Partisi olarak ilçemizde yaşayan 100 binden fazla hemşerimiz adına tüm yetkililere sesleniyoruz. Gemlik kanserli bir hasta değildir, basit müdahaleler ile iyileşecek bir durumda iken kanser teşhisi konulmuş ve organlarımız kesilerek yerlerine protez nakli yapılmak istenmektedir. Biz kanserli değiliz. Kimsenin protezine de ihtiyacımız yoktur. Deprem tellallığı yaparak Gemlik’i taşımaya kimsenin gücü yetmez. Gemlik olduğu yerde kalacak ve yerinde dönüşüm olacaktır.
100 BİN; BİRDEN BÜYÜKTÜR
Zorunlu göç kabul edilemez. Gemlik ile ilgili bir karar verilecekse buna Gemlik halkı karar verir. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 100 binlik Gemlik halkı 1 KHK den büyüktür.
Halka rağmen hareket edenler er ya da geç yanıldıklarını anlayacaklardır.
KHK de sorumluluğu bulunan Sayın Belediye Başkanımızı, Milletvekillerimizi, Bakanlarımızı, Başbakan ve Cumhurbaşkanımızı gerekli değişiklikleri yapmaya, Mecliste grubu bulunan muhalefet partilerini de mecliste önerge vermeleri için çalışma yapmaya davet ediyoruz.
696 sayılı KHK, 6306 sayılı kanuna atıf yapılarak ve yerinde dönüşüm şeklinde yeniden düzenlenmelidir.
                                                                                                                  Mehmet Atmaca-Bursa İl Başkanı

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon