SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik
Zübeyir Bayrakdar

Şehir Güvenliği

Şehir Güvenliği
Bu haber 18 Ağustos 2018 - 17:03 'de eklendi ve Gemlik.

Şehir çeşitli etnik gruplarun bir arada yaşayıp, Ticari, Kültürel bağ kurduğu çoğul insan grubudur. Bu gruplar bazen kültürel, fikri, siyasi ve ticari menfaatler gereği çatışma halinde olabilir. Burada bu grupların daimi huzur ve birlikteliği için ortamın ( şehrin ) güvenliği gerekmektedir.

Güvenlik dediğinizde şehirlerde polis, kırsal kesimlerde jandarma akla gelmektedir. Bu bağım silahlı kuvvetler bakımından öyledir. Lakin güvenlikte esas silahlı kuvvetler değildir. Önlem ve tedbirler dizeside vardır ki bu kolluk kuvvetlerinden daha önce gelir ve önem arz eder.

Şehir güvenlik şahıstan yani kişisel güvenlikten başlar silsile yoluyla devletin ulusal güvenliğine kadar çıkar.

Evveliyatı kişisel şahıs güvenliği önemlidir. Kişinin en baştaki güvenliği eğitimle başlar hakeza bilgisizlik her türlü güvenlik zaafiyeti doğurmaktadır. Çok iyi bir eğitimle kişi gelişim güvenliği ile yaşam, ticari gğvenliğini elde eder.

Şehir güvenliğinde kamu güvenliği önceliktir. Kamu ehli kişiler ile iletişim ve veri güvenliği ile şehrin bilgi, yetki, tecrübe ve beyin göçünü engelleyen bir dizi tedbirlerle şehrin güvenliğini korur. Her hangi bir saldırıda kişiden başlayarak kolluk kuvvetlerine uzanan güvenlik devreye girer.

Şehir güvenliğinde konu edindiğim faktör, son zamanlarda terör, kaçırma, kaçakçılık ve uyuşturucu faktörlerinin gerçekleşmesidir. Bu geleceğimiz olan çocuklarımızın taciz, kaçırılma ve alışkanlık edindirme konusu gündemi pek hayli yer tutmakta.

Şehrimiz ne kadar güvenli, tedbir var mı ? Varsa ihmalin boyutu nedir.?

Bir şehrin, toplumun hatta ülkenin geleceği gençlerdir, bunları korumak aile, çevre ve devletin sorumluluğundadır.

Çocuklarımızı ve gençlerimizi koruyabiliyor muyuz tedbir ve önlemler nedir.

Çocuklarımızı korumanın en temel boyutu eğitim, eğitim evvela aileden başlar. Eğitimsiz aile çocuğuna güvenlik konusunda bilgi ve eğitim veremez. Burada devlet faktörü ortaya girmektedir; Yeni evlenenler için zorunlu güvenlik eğitimi halk eğitim yoluyla emniyet ve askeri yetkililerin suçdan aldığı tecrübe ile ailelerin dışarıdan gelecek tehlikeleri karşı bilgi ve korunma yollarının eğitimi verilmelidir. Pedogog uzman yardımı ile de bunu çocuğa aktarılabilir. Bu eğitim ile şahış ve şehir güvenliği bitmez tabiki, devletin kolluk güçleri uygun musait olan kör noktalara kamera ile bu güvenliğe ayrıca destek çıkabilir. Kameralar suçluyu tespit etmekde çok faydalı olsada yine yeterli değil burda yıllar süren mücadelenin meyvesi olan BEKÇİLİK kavramı devreye girer.

Not: İstanbulda Güvenlikçiler olarak vali, iç işleri ve kolluk kuvvetleri müdürlükleriyle ortak düzenlenen toplantılarda güvenlik sadece bina ve kurumlarda değil genelde olup bunu bekçilikle genele yayıp daha güvenli şehirler ve gelecek inşa edebiliriz sözümüze karşılık devlet bu konuda desteğini sağlamış ve hayata geçirmiştir.

Aile eğitimi, çocuğa aktarılması, kameralar, bekçilik entegre emniyet iletişim derken konunun devamında öğrenci ve eğitim güvenliğinde ise okul önü torbacıları başta olmak üzere bir dizi tehlikeler arz etmekte. Burda yetkililerin mobese okul önü polis desteği ve okul için sivil öğrenci polisi önlemi ile desteklenmesi gerekli görmekteyim. Malum uyuşturucu ve terör konularında öğrenciler korku ve panik olduklarından önlem tedbir ve gerekli birimlere bildirim yapmaktan çekiniyorlar.

Çocuklarımızı ve eğitim yuvalarının tedbirinden sonra şehri sabit mobese, devriye mobese ve havadan Dron yoluyla izlenmesi suçu, ve suç oluşumunu tamamen yok edeceğine inanıyorum.

Kamu bazında şehrin giriş çıkışlarına yüz ve plaka tanıma mobese sistemi konulmasıda gerekli bu şehri hem içeride suç, kayıp kişilerin şehrin dışına çıkmasını, hemde dışarıdan gelebilecek suç ve suçluyu engeller.

Bunun yanı sıra belediyeler zabıta devriye sistemi oluşturup belediyeye bağlı kamu yerleri olan kamu binaları, park bahçeler, kordon boylarının gerek görüntü, gerekde kamu malına zarar verilmesinin önğne geçilir. Diğer bir grup zabıta ekipliği isede şikayet üzre yada rutin denetimi bırakıp hergün zaman belirtmeksizin denetime tabi edip halkın gıda güvenliği, karaborsa ve kaçakçılığında önüne geçilmiş olur.

Belediye, kaymakamlık veya valilik hizmeti olarak özellikle yaz mevsiminde sahil boyu kordon devriyesi ve deniz devriyesi ile olası tehlikeli yerlerde suya girme ve boğulma olaylarına müdahale edecek bir birim oluşturulması gerekir.

İlçemizde bulunan zeytinlik ve makilik alanlarınında gece görüş destekli Dronlar ile 7/24 takip altına tutmaları buralarda oluşan suç ve kazalarında önüne geçilmiş olacaktır.

Şehir güvenliğinde en son nokta ise araçların trafikteki tehlikeli durumları buralarda ne kadar kasis önlemi alınsada bunun arazi tipi araçlarda hızına engel olmadığı bir gerçek bu bağlamda ise ilçenin cadde ve merkezi yerlerine hız sensörü veya trafik mobeseleriyle önlem alınıp cezai yada bağlama cezası ile buna büyük oranda önüne geçilmiş olacaktır.

Bilgi ve tecrübelerimi paylaşıp başta yerel yönetimler olmak üzere, emniyet, eğitim ve devlet büyüklerimizin buna entegre sistemin hayata geçirilip başta şehirlerimiz olmak üzere tüm ulusu kaplayan DEVLET GÜVENLİĞİMİZ daha güzel ve daha güvenli hale gelicektir.

Makalemde eksik yada eleştiriye açık yerleri yorumlamanız ayrıcada memnun edecektir.

DAHA GÜZEL YARINLARA

SAYGILARIMLA

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon