SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik
Zübeyir Bayrakdar

Global ve Ulusal Ekonomi Bilim

Global ve Ulusal Ekonomi Bilim
Bu haber 20 Ağustos 2018 - 11:44 'de eklendi ve Gemlik.

GLOBAL EKONOMİ NEDİR?

Dünya ekonomisi yada küresel ekomomi, parasal hesap birimleri cinsinden ifade edilen uluslar arası mal ve hizmet değişimi olarak kabul edilen Dünya’nın ekomomisidir.
Bu ifade ile Türkiyenin Global eksenindeki ekonomik durumu konusunu ele alarak makalemize başlıyoruz.
Türkiyenin ulusal ekonomisi global ekonomi eksenli olmayışının en temel sebebleri BİLİM.
Peki ulusal ekonomi ve bilim nedir? Bilimin ekonomideki yeri ve önemi.

ULUSAL EKONOMİ NEDİR?
Bir ulusun kendine özgü ekomomisi ve ekonomi siyasetidir.

BİLİM NEDİR?
Yöntem ile elde edilen ve uygulama ile doğrulanan, her zaman ve her yerde geçerlilik ve kesinlik nitelikleri taşıyan yöntemli ve dizgisel bilgidir.

Ulusal ekonomi ve Bilginin bu anlamlarından yola çıkarak Global ekonomiyi ve Global ekonomideki Türkiyenin yerini öğrenmiş olup, neler yapılabilir yönünde eksikleri ele alabiliriz.

Öncelikle ekonominin asıl hedefi mal ve hizmeti en hızlı pazara sokmak ve pazardaki payını genişletip kitleye ulaşmaktır. Burda mal ve hizmetin ihtiyaca yönelik oluşu, mal üretimi ve hizmetin ihtiyacınıda belirleyen ve belirten BİLİMDİR.

BİLİM öncelikle bir toplumun oksijenidir. Bilimi olmayan yada önem vermeyen toplumlar (Devlet) geri kalmaya ve yok olmaya mübteladır.

En gelişmiş ülkeleri baz alındığında üretim ve sanayi faktörü göz önündedir. Oysaki bu faktörlerin yapı taşı bilimdir.

Bilimin en basit tabiri BİLMEKTİR. Bir toplum üretmeyi bilmiyorsa üretim yapamaz, sanayi kuramaz. Bu bağlamda sanayi kuramayan ve üretemeyen toplum Global ekonomi pazarında yerini alamaz ve gelişmiş ülkelere bağımlı bir şekilde geleceği olmadan yaşamını sürdürür zamanla yok olur silinir.

TÜRKİYENİN GLOBAL EKONOMİDEKİ YERİ.

Türkiye tarihi bakımından 1923 öncesi tüm bilimsel verisini KURTULUŞ SAVAŞI SEBEBİ ile kaybetmiş ve 1923 sonrası içinde dünya sanayi devrimine ayak uydurup sanayi hamlesi ile bilime yatırım yapmıştır. Bilimin en basit ulaşmanın yolu EĞİTİM ile olduğu gerçeği üzere Mustafa Kemal ATATÜRK en büyük hamlesini ve enerjisini EĞİTİM hamlesine harcanmıştır.

Türkiye sanayi hamlesi ile kalkınırken aynı oranda bilime verilen önem tükenmiştir. Bununla birlikte ulusal ekonomisini global ekonomiye aktaramamış zamanla BİLİM ile gelişen global sanayiye ayak uyduramamış ve ülke ekonomisi kendi içinde içine kapanık şekilde kalmıştır. Sanayi, Tarım, Hayvancılık gibi temel ekonomi yetersiz kalıp, Bilimle gelişen Batı ve Avrupadan ithalat ile bu temel ihtiyaçlarını karşılamıştır. Süre gelen siyaset faktörü bilimden tamamen uzaklaşmış olup vatandaşları tüketime mahkum bırakmıştır.

Bu esasda ülkeler ve vatandaşları Bilimin öneminden uzak kalarak üretim odaklı muhalif yüklenmeler ile yönetimi eleştirmiştir.

En başta dediğim gibi bir ülkeyi dünyaya entegre yapıp rekabet eden toplumlar arasına girmesi ancak BİLİM ile olur. Üretim ile değil.

Devletimiz bu konuda Bilimin en temeli olan EĞİTİM kurumlarını BİLİM ön planda olarak tekrar kurup, üretim, tüketim dengesi ile Teknoloji ağırlıklı hayata geçirmesi gereklidir.

Hakeza örneklendirir ise; Bir ziraat mühendisi aldığı eğitim ile alanı dışında bir iş ile meşguliyeti ülkenin Tarım faktörünün zayıf kalması ve ehil kişilerin dışındaki kişilerin tarıma yönelmesi ile ülke tarımı kökten bitecektir.

Burda devlete bir çözüm olarak ülke içinde bir bölge yada bu mğhendislerin yetişdiği bölgede HAZİNE ARAZİSİ bölgesini tarımsal eğitim ve deneyler için açıp TARIMDA bilimsel boyutla geliştirip tüm bölgeye yayarak Dünyada rekabet edilecek yere gelebiliriz.

Tarım örneğinde olduğu gibi diğer tğm alanlarda bunun içindedir. Diğer bir örnekde Bilgisayar Mühendisliği okuyan bir vatamdaşımızın, Banka veznedarı, İnternet Cafe işletmecisi yada sigortacı olarak çalışması değil; Devletin Teknoloji üssü kurup bu üslerde teknoloji deneyleri ve geliştirme çalışmalarında kullanıp bugün Dünya ile rekabet sahasında yarışır hatta lider konuma gelebiliriz.

Örneklerden görüldüğü üzere ulusal ekonomide üretimin önemi eğitim be bilimden sonra gelmektedir. Eğer ulusal ekomomide bilimi en üst düzeyde işleyebilirsek, Global ekomomideki yerimizi sağlamlaştırmış olup rekabet ve liderliğe emin adımlarla geçebiliriz.

İstanbul Ekomomi Günlüğü
Zübeyir BAYRAKDAR

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon