SON DAKİKA

Gemlikhaberci.com | Gemlik Haber | Yerel Haber | Gemlik spor |Gemlik
Zübeyir Bayrakdar

SİGARAYI BIRAKANA FAZLADAN İZİN !!!

SİGARAYI BIRAKANA FAZLADAN İZİN  !!!
Bu haber 21 Ağustos 2018 - 7:06 'de eklendi ve Gemlik.

Tütün kullanımını azaltmak amacıyla işyerlerinde sigara içmeyenlere pozitif ayrımcılık uygulanacak. Sigara kullanmayanlar mesailerini 30 dakika erken bitirebilecek ve 7 gün fazladan yıllık izin yapabilecek.

Dünyada yılda 7 milyondan, Türkiye’de ise 100 binden fazla kişi tütün kullanımına bağlı olarak hayatını kaybediyor. Sadece tütün ürünü kullananlar değil tütün dumanına maruz kalanlar da aynı oranda etkileniyor. Sigarayla mücadele çerçevesinde ülkemizde yeni adımlar atılmaya devam ediyor.

VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR

Bu kapsamda hazırlanan Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2018-2023 tamamlandı. Buna göre, sigarayı bırakmanın teşvik edilmesi amacıyla “bırak kazan” kampanyaları düzenlenecek, sigara kullanmayan personele yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları hayata geçirilecek. Bu kapsamda, mesainin 30 dakika erken bitirilmesi, 1 yıl için 7 gün fazladan yıllık izin hakkı tanınması, sigorta primlerinin düşürülmesi, hiçbir çalışanın sigara içmediği İşletmelere vergi indirimi uygulaması, işe alım süreçlerinde sigara kullanmayanların tercih edilmesi gibi teşvik edici düzenlemeler yapılacak. Ayrıca eğitim ve sağlık başta olmak üzere bütün kurumlarda “Sigarasız Kurum” uygulaması teşvik edilecek. Derslerde de tütün kullanımının zararları konusunda örnekler yer alacak. Ayrıca dizi, film, tiyatro senarist ve yönetmenlerle birlikte basın mensuplarına yönelik eğitim, farkındalık ve sertifika programları oluşturulacak.

SATIN ALMA YAŞI 21 OLACAK

Çocuk parkları ve yürüyüş yolu gibi spor için ayrılmış alanlar ile ibadethanelerin açık alanlarında tütün ürünü kullanımının önlenmesine yönelik yasal düzenleme yapılacak. 18 yaş altı bireylere tütün ürünlerinin satışını yasaklayan mevcut yasal düzenlemeye uymayanlara caydırıcı nitelikte yaptırımlar uygulanacak. Bu ürünleri satın alma yaşı da 18’den 21’e çıkarılacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
fıstıklı pansiyon